Tek Kişilik Hedef Kitle Çağında Pazarlama

T

Geçtiğimiz hafta katıldığım Echo Summit 2024 etkinliğinde dinlediğim Beymen Online kanallardan sorumlu GMY’si Ümit Arsoy tüm mecralarda inşa ettikleri ekosistem ile farklı cihaz, uygulama ve ortamlardan yakaladıkları sinyalleri yapay zeka ve ileri işlemci gücüyle işleyerek her bir müşteriye özgü ürün öneri listesi hazırlandığından bahsetti ve tüm bu data sadece online değil omni-channel olarak tüm online / offline satış noktalarından nasıl etkin kullanıldığını anlattı. Tek CRM, tek depo, tek stok bakış açısı bunun temeli. Söylemek ve anlatmak kolay, günümüz işletmelerinde bunu kabul ettirmek zor bir yapı. Çok emek harcandığı kesin.

Bir gün önceki katıldığım etkinlik B2B Marketing üzerineydi. Neredeyse tüm konuşmacılar hem fiyatlamada, hem de ihtiyaç tespitinde yapay zeka yardımıyla müşterinin kendine has özelliklerine uygun yapılan tekliflerle karlılığın nasıl artacağından bahsediyordu. Başarının formülü basit;

  • Müşteriyi tanı.
  • Müşterinin ihtiyacını tespit et.
  • Satınalma gücünü tahmin et.
  • Onun ihtiyaçlarına göre sen de karını maksimize edecek teklifi sun ve kazan kazan oyununu kur.

Bu dinlediklerim gelecekte bizi bekleyen trendler değil, hali hazırda dijital pazarlama dönüşümlerini (digital marketing transformation – DMT) tamamlamış firmaların kullandıkları metod ve teknolojilerdi. Gelecekle ilgili konu ise bu bakış açısına sahip olmayan, henüz bu altyapıyı kuramamış işletmelere yakın tarihte veda edeceğimizle ile ilgili.

Dijital medya alanları, veri üretim merkezi sosyal medya iletişim platformları, değişen tüketici alışkanlıkları, gelişen işlemci güçleri ve yapay zeka algoritmalarının bunlara bağlı artan yetenekleri ile pek çok işletme daha Uzun Kuyruk (The Long Tail – Chris Anderson) teorisini, Kabileler (Tribes – Seth Godin) yaklaşımını daha içselleştiremeden her bir bireye özgü pazarlama metodlarını dinler duruma geldi.

Aynı yer kürede, aynı temel seviyede bilgi kaynaklarına ulaştığımız günümüzde hala bir yandan SES grupları, kuşakları doğum yılına göre hesaplamaya çalışıp analiz eden pazarlama uzmanları yanında sınırsıza yakın veri, yüksek işlemci gücü ve yapay zeka algoritmaları ile kişiye özgü teklif, fiyat ve kampanya üreten platformlar kullanılıyor.

Tabi ki resim kusursuz değil. Daha gidecek çok yol var. Ancak Moore Yasası’nın da ötesi hızda ilerleyen teknoloji bizi nereye götürecek hep birlikte göreceğiz.

Peki Tek Kişilik Hedef Kitle Çağında Nasıl Pazarlama Stratejisi Geliştireceğiz?

Ticaretin tarihi insanlık tarihi ile eşdeğer diyebiliriz. Peki değişmeyen, kadim olan ticaret kuralı nedir? Müşteri’nin ihtiyaçlarını onu memnun edecek şekilde çözmek. Her dönemde müşterinin neye ihtiyacı olduğunu, ne kadarlık bir kaynağa sahip olduğunu bilip müşterinin ihtiyacını en iyi şekilde çözmeyi teklif eden tüccarlar kazanmıştır.

Musteri Velinimetimizdir

Pazarlama ve Müşteri Deneyimi eğitimlerimde değindiğim bir slayt vardır. Müşteri deneyim yolculuğu, temas noktaları, pesona çalışmaları, pazarlama analizlerinin mikro seviyedeki örneği bizim sahip olduğumuz (maalesef son 80-90 yılda da kaybettiğimiz) “Müşteri Velinimetimizdir” bakış açısı ve davranış biçimimiz. İyi bir kapalı çarşı esnafı dükkanına giren müşteriyi memnun edecek ürünlerini sergileyip, kendini iyi hissettirecek bir alış veriş deneyimi ve malının her ortamda arkasında duran garanti sistemi, sunduğu esnek ödeme yöntemleri ile ticaretin kadim doğrularını yaparak nasıl başarılı olabiliyorsa metod ve teknoloji yardımı ile bu davranış metodunu sürdürülebilir ve yaygınlaştırılabilir hale getirmemiz gerekiyor.

“Müşteri Velinimetimizdir” bakış açısında pazarlama iletişim stratejisi de, müşteri deneyim stratejisi de, ürün öneri motoru algoritması için kural önerisi de içeriyor. Sadece yaptığımız işin temelinde bilgisayarlar değil karşımızda insan olduğunu ve insanlığın bazı süreçleri binlerce yıldır yaşayarak bugüne geldiğini aklımızdan çıkarmamalıyız. Pazarlama stratejisi de, yol haritası da hepsi içinde… içinde…

Yazar Hakkında

Kamil Mehmet Özkan

Kamil Mehmet ÖZKAN, Digital Marketing Transformation (DMT) Consultant, Technology and Society, Speaker, Lifetime Learner, Reader-Writer, https://zubuf.com

Yorum ekle

Kamil Mehmet Özkan

Kamil Mehmet ÖZKAN, Digital Marketing Transformation (DMT) Consultant, Technology and Society, Speaker, Lifetime Learner, Reader-Writer, https://zubuf.com

İletişimde Kalalım

Yazılarım ile ilgili yorumlarınız, etkinlik, program ve konuşma davetleriniz için iletişimde kalalım.