Sosyal Medya


Büyük Dönüşüm / Dijital Ekonomi / Dijital Pazarlama / e-ticaret / m-ticaret / Mobil / Mobil Pazarlama / Pazarlama / Sosyal Medya / Yeni Medya

Önceki yazıda başladığımız başarılı kampanları incelemeye devam edelim. Mobil pazarlama, diğer mecraların aksine kişiselleştirilmiş ve interaktif içeriği kullanıcıya en uygun zaman, mekanda ve durumda ulaştırmaya yarayan bir iletişim kanalıdır. Başarılı kampanya için bu tanımda yer alan kişiselleştirilmiş, interaktif, en uygun zaman, mekan ve bağlam anahtar kelimelerinin içini doldurmak  gerekiyor. Başarılı kampanyanın formulü bu bileşenleri optimum düzeyde biraraya getirmek.

Elektriğin Olmadığı Yerde Mobil Pazarlama Yapmak

Video’yu izlediğinizde siz de bana hak vereceksiniz. Kesinlikle netCORE burada mükemmel bir iş ortaya koymuş. Herkesin genişbant internete bağlandığı, akıllı telefon kullandığı ve görece sınırsız alım gücünün olduğu bir pazarda kampanya yapmak kolay. Elektriğin bile düzenli verilemediği bir alanda başarılı kampaya ve satışları çılgınca arttırmak başarının tanımı.

İkea ve Canlı Kataloğu

İkea ilk olarak 2010 yılında arttırılmış (augmented reality – AR) kataloğu yayınladı. Her geçen yıl geliştirmeye de devam etti. Katalog dağıtmak en büyük mecralarınızdan biri olabilir. Ama bu yeni trendleri takip etmeyeceğiniz anlamına gelmez 🙂

Mobil Banner Deyip Geçme!

HTML5 teknolojisinin en büyük faydalarından biri, özellikleri ve boyutları farklı olan cihazlarda zengin içerik kurgulamanıza olanak  sağlaması olsa gerek. Yoksa her ekran çözünürlüğü için farklı farklı tasarım yapmanız gerekirdi. Infiniti, aracını mobil kullanıcılara tanıtırken akıllarında hiç bir soru işareti kalmayacak kadar çok bilgiyi, telefonun tüm özelliklerini kullanarak bir banner’a sığdırmış.

Tablet’te SUV Keyfi

Aslında SUV’da tablet keyfi olması gerekirdi ama Infiniti ve Ajansı JX SUV  modelini tabletinize taşıyor. Bu reklamın en büyük özelliği gyroskope’u ve 360 derece panoramik görüntüyü kullanmasının ötesinde bunu HTML5 teknolojisi ile bir banner’ın içinde yapıyor olması.

Mağaza içinde Mobil Pazarlama

Yapılan bir araştırmaya göre müşteriler mağaza içinde akıllı telefonlarını ve tablet cihazlarını ürünler hakkında bilgi almak ve karşılaştırma yapmak için kullanıyor. İşin ilginç yanı %23 gibi azımsanmayacak bir müşteri kitlesi mağaza içinde mobil cihazından alışverişini online olarak tamamlayıp mağazadan birşey almadan çıkıyorlar. Aşağıdaki kampanya da Filipinler’de benzer bir ihtiyacı gidermek için yapılmış ve oldukça da başarılı olmuş.

Devam edecek…

Kamil Mehmet ÖZKAN


Dijital Ekonomi / Dijital Pazarlama / Marka Yönetimi / Mobil / Pazarlama / Sosyal Medya / Yeni Medya

Sosyal medya artık hayatımızda yeni bir olgu değil. Sosyal medya nedir sorusuna ise binlerce farklı cevap verildi. Global’de internet kullanıcılarının %70’nin Facebook, %50’sinin ise Google Plus hesabı var. 2013 ‘ün sonlarına doğru yaklaşırken sosyal medya liginde neler oluyor onu paylaşmak istedim.

1- Google +, Facebook’u yakın takibe devam ediyor.

Tablo’dan da görülebileceği gibi Facebook hala sosyal medya platformları içerisinde internet kullanıcılarının %70’e ulaşması bakımından birinci sırada. İlk başlarda pek umut vaat etmeyen mühendislik harikası 🙂 Google+ ise her gmail kullanıcısına bir hesap tanımladığı için hızla yükselişini sürdürüyor. Facebook’u yakın markaja almış durumda. Chinanet tarafında ise bu iki oyuncu olmadığı için Sina, Tencent gibi servisler pazarda liderlik kavgası veriyor.

Social-media-facts-figures-and-statistics-2013-1

2- En Aktif Kullanılan Ağ Facebook

Globalde internet kullanıcılarının %50’si Facebook’u aktif olarak kullanıyor. Farklı bir rakam vermek gerekirse “Beğen” butonuna hergün 4,5 Milyar kez basılıyor. Günlük paylaşılan güncellem sayısı ise Bugüne kadar Facebook’a yüklenen fotoğraf sayısı ise 250 Milyar’ı geçmiş durumda.

(daha&helliip;)


Dönüşüm Sadece Sosyal Değil! Büyük Dönüşüm / Dijital Ekonomi / Dijital Pazarlama / Sosyal Medya / Yeni Medya

90’lı yılların başlarında sadece okul kütüphanelerine girip, birkaç yazı ve resimden oluşan websitelerini görüntülemekten ibaret olan dijital deneyimimiz göz önüne alındığında bugün, günlük hayatta kullandığımız servisler, o dönemin bilim kurgu filmlerinin senaryolarına bile biraz uçuk kaçık fikirler olarak gelecektir.

Günlük hayatta iletişim alışkanlıklarımızdan iş yapış biçimlerimize, içerik üretmeden fiziksel ürünleri tüketim alışkanlıklarımıza kadar herşey o kadar hızlı değişiyor ki, sektörün içinde olan bizler bile anlık takip etmede onlarca yardımcı servisi kullanmamıza rağmen zorlanıyoruz. Son kullanıcı tarafında ise birçok iletişim ve pazarlama departmanın aksine yeni teknolojiye geçiş ve yaygınlaşması çoğu zaman daha hızlı gerçekleşiyor.

Özellikle iletişim alanındaki bu devrimsel yenilikler son yıllarda sadece sosyal medya yönü ile ele alındı. Öyle ki interneti sadece Facebook ve son dönemdeki gelişmelerle birlikte Twitter’dan ibaret sanan kullanıcıların yanında sosyal medyayı dijital dönüşümün bir parçası, birçok yönünden sadece biri değil de kendisi zanneden, daha kötüsü sosyal medyayı da Facebook ve Twitter’dan ibaret zanneden bir sürü sözüm ona iletişim uzmanı türedi. Birçok markayı bilinçsizce bu mecralarda büyük kazalara uğratmakla yetinmediler, “Facebook interneti yutacak!” diye feryat ettiler.

(daha&helliip;)


13.Yüzyıl, Yeni Medya ve Vatandaş Gazeteciliği Pazarlama / Sosyal Medya / Yaşam / Yeni Medya

13. YY’da Orta Anadolu’da veya Uzak Asya’da yaşayan bir çiftçi ve ailesinin hayatını düşünün. Köyde veya dağda bir yerde kendilerine ayrılmış alanda çiftçilik yaparak geçinen bu iki ailenin ihtiyaç duyduğu en önemli bilgi vergi almak için devlet adamlarının ne zaman geleceği veya çıkılacak bir seferde artık yaşı gelmiş evin delikanlısını almaya askerlerin ne zaman geleceği olur herhalde. Günlük hayatta ise köyde birlikte yaşadıkları 20 civarındaki aile ve muhtemelen 1 günlük mesafedeki şehirlerde yaşanan gelişmeler, yönetim kademesindeki kişilerin içinde bulunduğu lüks hayatlar ve yaptıkları şatafatlı düğünler en büyük haber kaynağı olsa gerek. Ne Anadolu’nun ortalarında yaşamını sürdüren çiftçi için Çin’de meydana gelen felaketin bir önemi vardır, ne de Uzak Asya’da zar zor hayatta kalmak için çabalayan çiftçi ailenin Anadolu’yu istila ederek Kudüs’e doğru yol alan Haçlı Ordusunun yaptıklarıyla ilgili…

(daha&helliip;)


Büyük Dönüşüm: Yeni Medya Nedir? (Ne Değildir?) Büyük Dönüşüm / Pazarlama / Sosyal Medya / Yeni Medya

New Media

Brain Solis “The End of Business as Usual” isimli kitabı ile bilinen iş yapış şekillerinin değiştiğini, ayak uyduramayan devlerin zamanla yok olup gitmelerini örnekleri ile anlatmıştı. Artık yeni bir çağa girdik. İletişim, dağıtım, üretim araçları değiştiği için tüketici davranışları, alışveriş alışkanlıkları, tercihleri de değişti. İşletmeler ya bu yeni çağın gerekliliklerine, yeni tüketicinin ihtiyaçlarına cevap verecek veya yok olmaya mahkum olacaklar. (daha&helliip;)


Dijital Ekonomi / Dijital Pazarlama / Marka Yönetimi / Sosyal Medya / Yeni Medya

Kamil Mehmet ÖZKAN - Yeni mağacacılık

Bazı sektörler vardır sosyal medya ve dijital iletişim araçları onların iletişimi için hiçbir zaman ilk sıralara çıkmayacaktır. Ama son kullanıcıya ürün/hizmet satan her firmanın artık dijital iletişim araçlarını, sosyal medyayı kullanması artık zorunlu hale geldi. Çünkü tüketici/müşteri neredeyse marka da artık orada olmak zorunda.

Dün bir mağazada alışveriş yapanın arkadaşı, (bekleyen ve sıkkın bir tip) olarak dolaşırken sosyal medya hesapları ile ürünlerini mağazada çok sempatik bir kurgu ile bir araya getirdiklerini gördüm. Çok hoşuma gitti sizlerle de paylaşmak istedim.

Baktığınız ayakkabı size “Beni şehre götür” diyerek Foursquare hesabının tanıtımını yapsa, “Beni beğendiysen Facebook’ta da beğen!” gibi sempatik bir dille konuşunca çok hoş oluyor. Twitter’da takip ederseniz şehri keşfetmeyi vadeden bir mesaj da vardı. Müşteriye yaklaşımda kullanılabilecek ufak ama başarılı bir adım. (daha&helliip;)


Dijital Pazarlama / Mobil / Mobil Pazarlama / Pazarlama / Sosyal Medya / Yeni Medya

 

social tv

  • Nielsen TV reytinglerini ölçmek için Twitter ile anlaştı.
  • Tüm reklamlar ve TV programları artık en az birer hashtag ile yayınlanıyor.
  • Tablet cihazlar ve akıllı telefonların kullanım oranı akşamları prime-time’da artmış durumda.

Yukarıdaki gelişmeleri alt alta topladığımızda markalar, reklamcılar ve TV yayıncıları için yeni bir dönem başlamış olduğunu göreceksiniz.

Yine Nielsen rakamlarına kısaca bakacak olursak, tablet kullanıcılarının %41’i, akıllı telefon kullanıcılarının %39’u cihazlarını TV izlerken kullanıyorlar.

Markalar için yeni mecralar

Bu durum markalar için daha fazla fırsat, daha entegre kampanyalar düzenleme, müşteriye ulaşmada eski yöntemlerin dışında bir deneyim yaşatma fırsatı sunuyor.

TV mecrasını kullanan markalar kampanyalarını akıllı telefon ve tablet kullanıcılarını harekete geçirecek şekilde kurgulamayı amaçlamalı. İnternette, özellikle sosyal medyada fazlaca vakit geçiren tüketici, ürünü sosyal medyada paylaşmaya, hakkında daha fazla bilgi edinmeye ve satın almaya yönlendirilmeli.

TV mecrasını kullanacak kadar bütçeye sahip olmayan markalar biryandan TV izlerken diğer yandan sosyal medyada fazlaca vakit harcayan tüketiciye bu kanaldan erişmeli. Burada stratejinin iyi kurgulanması gerekiyor. Reklamlardan kaçan tüketiciye reklam metinleri ile ulaşmak yerine farklı bir tarzda yaklaşmak gerekiyor. İzlediği ve hakkında yorum yaptığı bir dizi üzerinden tüketiciye ulaşmak son dönemde epeyce prim yapmanızı sağlayabilir.

Reklamcılar da kendini dönüştürmeli

Reklamcılar açısından bakıldığında bu yeni dönem çok daha fazla çalışmaları gerektiği anlamına geliyor. Eski güzel günlerdeki gibi büyük bütçelere ünlü bir yüze 30 sn. reklam çektirip mecra satın almakla işlerin bitmediği bir dönemdeyiz. Ünlü kullanımı evet. Ama o ünlünün ve marka için oluşturulan sosyal medya karakterlerinin TV’de reklam çıktığında aynı anda elindeki ekranından internete bağlı olan kesime ulaşabileceği bir kampanya kurgusu gerekiyor.

Dijitalin çok fazla öne çıktığı bir devirde buna ayak uyduramayan ajansların hala dijitali gelip geçici bir heves olarak müşteriye yutturma çabasını ise marka müdürlerine havale ediyorum.

TV yayıncıları sosyal medyaya alıştı

TV yayıncılarının ise bu yeni dijital ortam konusunda hala kafaları karışık gibi. Tonlarca masraf yaparak ürettikleri içeriğe izleyicinin başka kaynaklar üzerinden ulaşmasını korsancılık olarak nitelemek yerine kendi servis platformunu oluşturarak izleyicisini orada tutmayı başaran BBC iPlayer vakasını incelemelerini tavsiye ediyorum.

Diğer yandan Diziler, Talk Showlar ve Haber programları başta olmak üzere TV programları kullandıkları hashtagler, sosyal medya hesaplarını anlık güncellemeleri ve kullanıcıları ile etkileşime geçmeye başlamış durumda.

Yakın dönemde dizi yayınlanırken gelecek tepkilere göre finali değiştirme uygulamarına da rastlıyor olacağız gibi.

Son olarak aşağıda IAB tarafından gerçekleştirilen akıllı telefon ve tabletlerin ne zaman kullanıldığı gösteren araştırma sonuçlarına yer vereyim. Özellikle tablet bilgisayarlar TV izleme anında kullanıcının en çok kullandığı cihaz.

iab-research-smartphones kmlzkn

Bu grafikler birçok sektör için büyük anlamlar ifade ediyor.

iab-research-tablets kmlzkn

 

Kamil Mehmet ÖZKAN

 


Dijital Pazarlama / Marka Yönetimi / Mobil Pazarlama / Pazarlama / Sosyal Medya / Yeni Medya

  • Reklam mı yapacaksınız, 9 saniye’de mesajınızı verin.
  • Ürün mü tanıtacaksınız, 9 saniyede müşteriye faydasını anlatın.
  • Satış mı yapacaksınız, 9 saniye’de karşınızdakini etkileyin.
  • Sosyal mesaj mı vereceksiniz, 9 saniye’de verin.
  • … 

Ne kadar süre ile konsantre olabiliriz?

Ne kadar süre bir mesaja odaklanabiliriz?

Bu soruların cevabı eskiden 20 dakika civarındaydı.

Şimdilerde ise 9 saniyeye kadar inmiş durumda. Evet yanlış duymadınız 9 saniye.

Yani bir tweet okuyuncaya kadar geçen süre.

Sosyal medya sayesinde o kadar anlık yaşar olduk ki, 2 saat önce gördüğümüz haber eski gelmeye, 1 ay önce piyasaya sürülen ürün demode olarak algılanmaya başladı. Markaların sosyal medyayı aktif kullanmaları, mesajlarını devamlı olarak müşterilerine iletmeleri zorunlu hale geldi.

Bunu yapmanın ölçüsü ise 9 saniye = 140 karakter de bile müşterinin dikkatini çekebilecek mesajlar verip, daha fazla bilgi edinmesi için müşterileri motive edebilmek.

Eşik değeri aşmadan müşterinin ilgisini çekebilirseniz mesajınızı uzun verebilirsiniz. Ama önemli olan milyonlarca mesajın içerisinde dikkat çekecek 9 saniyelik mesaj oluşturabilmek.

Kamil Mehmet ÖZKANPage 1 of 612345...Last »