Mobil


Dijital Ekonomi / Ekonomi / Mobil / Pazarlama / Yaşam

Dün akşam saatlerinde tüm dünya bir firmanın ürün lansmanına kilitlendi. Global anlamda önemli bir turnuvanın final maçı edasıyla ürün lansmanı canlı olarak izlendi. Gezegende bu kadar ilgi gören başka bir basın toplantısı veya ürün lansmanı yoktur. Hatta lansman süresince firmanın hisselerinde milyar dolarlık değişimler meydana geldi.

Peki nedir milyonlarca insanı bu kadar heyecanla ürün lansmanını izlemek için ekranları başına kilitleyen. Tek bir cümle ile yanıt verecek olsak Apple’ın hayatımızı değişmek kadar iddialı bir vizyonla karşımıza çıkması desem abartmamış oluruz.

iPhone 6 veya Apple plus hakkında yazmayacağım. Yeteri kadar yorum ve kaynak var. Benim bahsetmek istediğim konu son 30 yılda başka bir firma iletişim, iş yapış, eğlence ve tüketim alışkanlıkları anlamında hayatımızı değiştirmeye yönelik bu kadar ürün sunmuş mudur?

Hayır.

Kısa bir liste yapalım;

Renkli Arayüz ve Mouse

Apple grafik arayüzü ve mouse’u hayatımıza sokmadan önce siyah ekranda sıkıcı bir deneyim yaşıyorduk. Apple mouse’u ve grafik arayüzü Xerox PARC’da alıp geliştirdikten sonra bugün de kullandığımız bilgisayar kullana deneyimi yaşamıyor olacaktık. Windows’un da o dönem siyah ekrandan ibaret bir işletim sistemi olduğunu hatırlatmak isterim.

apple graphic user interface

Apple mouse

Apple II Kişisel Bilgisayar

Apple II’yi gelmiş geçmiş en önemli bilgisayar modellerinden biri yapan daha önce bilgisayar büyük kurumların ve üniversitelerin satın alabildiği, boyutlarının oda büyüklüğüne kadar ulaşan ve bilimsel amaçlar için kullanılan cihaz iken, Apple II ile birlikte kişisel bilgisayar kavramı hayatımıza girdi.

apple 2 comput

Lazer Yazıcı Teknolojisi

Lazer yazıcı teknolojisi ile hem daha kaliteli hem de daha tasarruflu çıktı alınabilmesi Apple’ın masaüstü yayıncılar için yıllarca vazgeçilmez ürün olmasını sağladı. Bugün de yaygın olarak kullanılan lazer yazıcı teknolojisinin yaygınlaşması Apple sayesinde.

apple laser printer

iPod

Steve Jobs Apple’dan kovulduğu yıllarda şirketi iflasın eşiğine gelmişti. 90 gün hayat biçiliyorken Steve Jobs’a şirketi emanet ettiler. Sonraki dönem hepinizce malum. iPod öyle bir cihazdı ki Sony’nin yıllarca süren Walkman imparatorluğunu yıkmakla kalmayıp, binlerce müziği cebimizde taşımamızı sağlayarak müzik dinleme eylemini yeniden tanımladı. Kullanım kolaylığı ve tasarım harikası olan iPod modelleri sonraki dönemde iPhone ve iPad’in de temelini oluşturdu.

maxresdefault

iTunes

Napster’ın kapatıldığı ve korsan müzik indirmenin zirve yaptığı günlerde Steve Jobs albüm olarak değil de tek tek şarkıları 99 cent’e satacağını söylediğinde kimse bu modelin tutacağına inanmamıştı. 2013 rakamlarına göre 25 milyar şarkı satan Apple, bu modelin tutacağını kanıtlamakla kalmadı, aynı zamanda kocaman bir endüstriyi kurtardı. Sonraki dönemde TV showları film endüstrisini de kurtardığını söylemeye gerek yok.

iTunes11.102012.001

iPhone

Steve Jobs iPhone’un lansmanını yaptığında bugün size “3 cihaz tanıtmak istiyorum..” diye başlar. Bugün iPhone’un geldiği nokta milyonlarca cihaz olabilir. Sadece App Store’a girip bir uygulama yüklemenize bakar. Bugün geniş ekranlı telefonları kullanıyorsak, Android, Samsung, HTC, LG gibi yüksek kaliteli cihazları ve yazılımları üreten firmalar varsa bu iPhone ile başlayan devrimledir.

apple iPhone 6

iMac

2. Steve Jobs döneminde ve Jonathan Ive’ın ilk büyük eserlerinden olan iMac’in bugün geldiği noktada gelmiş geçmiş en estetik ve kompak masaüstü cihazı oldu. Firmalar benzer cihazları Apple’ı kopyalayarak yapmaya başladılar. Bu bile büyük gelişme. Daha önce kullanılan masaüstü bilgisayarları hatırlayanlarınız var mı? Kocaman bir kasa, monitör ve hantal klavyeler… Daha fazla söze gerek yok.

the-evolution-of-the-imac-from-1998-to-today-1

Mac Book Air

Dizüstü bilgisayar kavramını tekrar ele alan Apple, Mac Book Air’i tanıttığında onun gerçek olamayacağını belirten yorumlar vardı. Böyle incelikte ve şıklıkta bir dizüstü bilgisayar olabilme ihtimali daha önce hiç düşünülmemişti. Geldiğimiz noktada ise birçok firma Apple’ı zorlayan tasarımları ile bugün Windows tabanlı dizüstü bilgisayar üretmeye başladılar.

Apple Product Studio Shoot

iPad

iPad lansmanı yapıldığı gün, çok güzel bir cihaz ama ne işe yarayacağı hakkında hiç bir fikrim yok demişti önde gelen bir gazeteci. Sadece 9 ay sonunda 90’a yakın firma tablet modellerini tanıtmıştı. Tablet cihazların bugün geldiği noktada yayıncılık ve e-kitap sektörü dahil pek çok sektörde devrimsel değişikliğe neden oldu. Reklam alanındaki araştırmama da buradan ulaşabilirsiniz.

ipad-air-hero-shot

Apple Pay

Apple Pay ile artık ödeme yöntemimiz, cüzdan kavramımız da değişiyor. Daha önce de yazmıştım. NFC teknolojisinin yaygınlaşması için Apple’ın kullanması gerekiyordu. Ama neden bu kadar geciktikleri konusunda bir fikir sahibi değilim. Ama 1 yıl sonra artık cüzdan da taşımayan milyonlarca insan Apple Pay ile ödeme yapmaya başlayacak. Diğer firmalar da hali hazırdaki ürünlerini kullanıcı deneyimi açısından Apple standartlarına çekiyor olacak.

apple0287

Apple Watch

Apple 12 Eylül lansmanı ile cüzdanımız ile birlikte kolumuzdaki saate de göz dikti. Apple watch 2015 başında milyonlarca insanın kolunda yer alacak. Yine kullanıcı deneyimi ve kişiselleştirme seçenekleri ile ilk olarak lanse etmese de rakiplerinden bir adım ötede başlıyor Apple. Diğer versiyonları ile birlikte çok daha farklı saat deneyimleri yaşayacağız.

applewatch-thumb

Apple sadece sıradan bir teknoloji şirketi değil, tüketim üzerine kurulu ekonomik modelimizin son 20 yılda en büyük lokomotiflerinden biri olmuştur. Hayatımıza kazandırdığı teknolojiler bugün her alanda konfor ve yükümlülük getiriyor. iPhone ve iPad’lerimiz ile 24 saat çalışmaya başladık. Artık korsan indirmeye çalışmak yerine 1 lira vererek koca albümleri de satın alabilme imkanımız da var. Kullandığımız cihazlar gezegenin en yüksek teknolojilerini barındırırken sadece balon patlatmak veya Facebook’ta like butonunun ötesine geçmeli, bu büyük ekonomik pasta içinden daha fazla pay almanın yollarını milletçe aramaya başlamalıyız.


Türk Hava Yolları İle Külfetsİz, Telaşsız Seyahat Çağı… Dijital Ekonomi / Dijital Pazarlama / Mobil / Online Seyahat / Pazarlama

260’DAN FAZLA DESTİNASYONUYLA FARKLI ÜLKELER VE KÜLTÜRLER ARASINDA BİR KÖPRÜ KURAN TÜRK HAVA YOLLARI, YOLCULUKLARINIZI DAHA PLANLI, KOLAY VE KEYİFLİ HALE GETİRECEK UYGULAMALARLA YANINIZDA.

(Bu yazı Skylife Eylül 2014 sayısı için kaleme alınmıştır. Yazının orijinaline Skylife’ın yenilenen web sitesinden erişebilirsiniz. )

Sürekli gelişen özellikleri sayesinde cep telefonu, tabletler gibi mobil cihazlar artık seyahatlerinizde de en büyük yardımcınız. Yolcularının hayatını kolaylaştırmaya büyük önem veren Türk Hava Yolları, bu gelişmeleri kendi bünyesine hızla adapte ediyor ve faydalı mobil cihaz uygulamalarını hizmetinize sunmaya devam ediyor.

Şimdi sizlere seyahatlerinizde kolaylık sağlayacak mobil uygulamalardan bahsetmek istiyoruz.

Triposo
Bu mobil gezi rehberinizi tanıtmadan önce bir müjde verelim; eğer eylül ayı sonuna kadar kullanırsanız, Türk Hava Yolları’nın uçtuğu 260’dan fazla destinasyonun birinden İstanbul’a çift kişilik gidiş-dönüş uçak bileti kazanma imkanı yakalayacaksınız.

Triposo, 26.000’den fazla şehir hakkında gezilip görülmesi gereken yerler, ulaşım bilgileri, yeme-içme ve konaklama önerilerinde bulunuyor. İster bir kitap gibi göz atabilir isterseniz uygulamanın -cihazınızın GPS verilerini okuyarak- o anda bulunduğunuz şehre veya semte dair içerdiği bilgi ve önerilerini okuyup interaktif bir harita ile seyahatinizi daha da zenginleştirebilirsiniz.

Şehrin keşfedilmesi gereken tüm mekânlarını, konaklamayı, alışveriş seçeneklerini ve o şehirde yer alan güncel aktiviteleri, ulaşım, sağlık, güvenlik ve finansal ihtiyaçlara yönelik bilgileri cihazınıza yükledikten sonra, hiçbir ağa ve veri kaynağına bağlanmadan seyahatiniz süresince offline olarak kullanıp interaktif harita üzerinde de görebilirsiniz.

Triposo, dilediğiniz şehirle ilgili zengin içeriğinin yansıra o şehirde yaşayanların tavsiyelerini de önünüze seriyor. O bölgede kullanılan dilde, ihtiyaç duyabileceğiniz temel diyaloglara da yer veriyor.

Kendi Rehberinizi Oluşturun
Triposo, seyahate çıkmadan önce kendi rehberinizi oluşturmanızı da sağlıyor ve böylece gezileriniz daha planlı, sıkıntısız ve keyifli hale geliyor. Uygulamayı cihazınıza hemen indirip rehberinizi oluşturun ve dünya  genelinde sefer düzenlediğimiz 260’dan fazla şehrin birinden İstanbul’a çift kişilik gidiş-dönüş uçak bileti kazanma şansını yakalayın.

Fly Turkish
Fly Turkish uygulaması ile Türk Hava Yolları’ndan dilediğiniz yere biletinizi satın alıp rezervasyonunuzu yaptırabildiğiniz gibi mobil check-in hizmetinden faydalanıp biniş kartınızı dijital olarak Passbook’a ekleyebilirsiniz.

Sky Library
Türk Hava Yolları’nın eşsiz ve tamamen ücretsiz olan dijital kütüphanesi ile tüm Türk Hava Yolları dergileri ve yayınlarının yanı sıra ekonomi, yönetim, pazarlama üzerine kitaplara, çocuklar için seçilen ve global anlamda bestseller olan eserlere de erişebilirsiniz. Kısa uçuşlar için özel olarak hazırlanmış olan yönetici kitapları ile uçuşlarınız artık daha keyifli.

Türk Hava Yolları’nın hazırladığı veya işbirliği içinde olduğu bu uygulamalara ek olarak 4 önerimiz daha var:

Uber
Yeni dünyaları keşfederken, yabancısı olduğunuz şehirde ulaşım konusu çoğu kez biraz tedirginlik oluşturmuştur. 100’den fazla şehirde hizmet veren Uber ile dilediğiniz yere güvenli şekilde ulaşabilirsiniz. Üstelik bunun size maliyetini daha servisi kullanmadan önce görebilir, ödemeyi kredi kartınızla yapabilirsiniz.

Trip It
Seyahat boyunca pek çok bilgiyi takip edip yanınızda pek çok belgeyi taşımanız gerekiyor: Uçağınız hangi kapıdan saat kaçta kalkıyordu, oteliniz şehrin neresindeydi, check-in saatleri nelerdi… Seyahatiniz boyunca konaklama, ulaşım ve diğer aktivitelerinizi düzenleyen ve arşivleyen Trip It, pro üyelik almanız durumunda uçuş kapısı değişikliğinden mobil check-in yapmaya ve tüm üyelik programlarınızı entegre etmeye dek pek çok konuda yardımcınız oluyor, işleri sizin yerinize yapıyor.

Free Wi-fi Finder
Yabancı bir ülkedeyken romaing fiyatları sayesinde dünya ile bağınız bir anda kesilebiliyor. Free Wi-fi Finder uygulaması, bulunduğunuz çevrede bulunan tüm ücretsiz ve uygun fiyatlı wi-fi’lara erişebileceğiniz büyük bir hizmet sağlıyor.

Packaging Pro
Seyahat gurusu olsanız bile valiz hazırlanırken mutlaka bir şeyler unutulur, bazı şeyler de her zaman fazladan alınıp seyahat süresince size yük olur. İster iş seyahatine yalnız çıkıyor olun, isterseniz ailenizle tatile çıkıyor olun Packaging Pro’nun size ve diğer aile üyelerine yönelik özelleştirilebilir valiz hazırlama listeleri ile artık sadece gerekli olanları eksiksiz olarak yanınıza alacaksınız.

Kamil Mehmet Özkan


Korsanla Mücadelede Çözüm – Bedava İçerik ve Sky Library Arşiv / Büyük Dönüşüm / Dijital Ekonomi / Dijital Pazarlama / Ekonomi / Marka Yönetimi / Mobil / Yeni Medya

Daha önce burada sonuçlarını paylaştığım Turkcell’in desteği ile gerçekleştirdiğimiz “Yeni Reklam ve Satış Mecrası Olarak Tablet Cihazlar ve Türkiye’de Tablet Cihaz Kullanımı” araştırmasının sonuçlarına göre tüketicilerin %77’si reklam görme karşılığında premium içeriğe ücretsiz erişmeye razı olduğu ortaya çıkmıştı. Bu konuyu Harvard Business Review Türkiye Mart 2013 sayısında da detaylı olarak dile getirmiş, yayıncıların e-kitapları bedava dağıtarak korsanla mücadele edebileceğini ve bu alanda yeni modeller geliştirilmesi gerektiğini dile getirmiştim.

Sky Library - Ücretsiz içerik - yeni medya

Tüm bu kısa tarihi Sky Library uygulamasından bahsetmek için özetledim. Tamamen tesadüfen gelişen olaylar sonucunda daha önce farklı platformlarda dile getirdiğim bu yenilikçi fikri hayata geçirmek şuan çalışmış olduğum Türk Hava Yolları’nda Sky Library uygulaması ile hayata geçirmek bana nasip oldu. Bu benim için büyük bir sevinç kaynağı ve Türkiye için büyük kazanım olduğunu düşünüyorum. Bulabildiğim kadarı ile daha önce bu model ile ve ölçekte gerçekleştirilmiş marka destekli başka proje yok. Eğer bildiğiniz varsa burada paylaşırsanız sevinirim.

Nedir Sky Library diye baktığımızda çalışanlarına ve Miles and Smiles üyelerine yönelik (bayağı bir geniş kitleyi kapsıyor ve içerik anlaşmalarında ne kadar zorlandığımızı tahmin edemezsiniz 🙂 Yönetim, pazarlama, marka, kişisel gelişim ve kısa uçuşlarda okumak üzere editörler tarafından özel olarak özetlenmiş popüler kitaplara ve her yaştan çocuğa yönelik Milli Eğitim Bakanlığı onaylı hikaye kitaplarına ücretsiz olarak ulaşabileceğiniz bir platform. Buradaki kitaplar seçilirken en çok satanlar ve alanında en iyiler olması göz önünde tutuldu ve tamamı ücretsiz olarak erişime sunuldu. Aynı zamanda uçaklarda vazgeçilmez yol arkadaşı olarak sunduğumuz Skylife, Skylife Business, Anadolu Jet, Curio City ve Empathy dergilerine ücretsiz erişebilir, Türk Hava Yolları Yayınlarına ulaşabilirsiniz.

Yeni medya çağı ile yeni dinamikler, tüketim alışkanlıkları ve ekonomi modelleri ortaya çıkıyor. Daha önce yayıncıların bu konudaki cahilliklerine (kimse kusura bakmasın. Herkes faaliyet alanındaki gelişmeleri takip etmek ve ayak uydurmak zorunda. Aksi takdirde zaten yok olacakları için benim burada kullandığım sıfat çok hafif kalacak) yönelik bir yazıyı yayınlamıştım. Eski modelde bu kitapların ücretsiz olarak sunulması teorik olarak raflarda satışın durması ve herkesin bu ücretsiz içeriği indirmesi gibi batıl düşünceler içerse de dijitalin size sunduğu ölçek ekonomisi sayesinde birim maliyette geliriniz düşüyormuş gibi olsa erişimin çok daha fazla artması ile daha fazla kazanacağınız bir ekonomik modele doğru gidiyoruz. Bu konuda Chris Anderson’ın Bedava kitabı en büyük kaynaklardan. ( Bu kitabı Sky Library’de ücretsiz bulabilirsiniz.)

Yeniden Sky Library’e dönecek olursak, Türk Hava Yolları premium içeriği finanse ederek müşterilerine ücretsiz bir kaynak sundu. TVYO yine TV içeriği alanında başarılı modellerden biri. Artık dizi yapımcıları dizilerin tüm bölümlerini kendileri Youtube’a yüklüyorlar. Tabi ki Youtube’un yeni reklam çözümleri buradaki en büyük yardımcı. Burada yayıncılara ve içerik üreticilerine büyük görev düşüyor. Yeni modeller geliştirmeleri gerekiyor. Korsanla mücadele etmek demek çaresizlikten koca koca içerik ve paylaşım platformlarını kapattırmak değil, bu yeni çağın gereksinimlerine uygun modeller geliştirmek ile olur.

Kamil Mehmet ÖZKAN


Büyük Dönüşüm / Dijital Ekonomi / Dijital Pazarlama / e-ticaret / m-ticaret / Mobil / Mobil Pazarlama / Pazarlama / Sosyal Medya / Yeni Medya

Önceki yazıda başladığımız başarılı kampanları incelemeye devam edelim. Mobil pazarlama, diğer mecraların aksine kişiselleştirilmiş ve interaktif içeriği kullanıcıya en uygun zaman, mekanda ve durumda ulaştırmaya yarayan bir iletişim kanalıdır. Başarılı kampanya için bu tanımda yer alan kişiselleştirilmiş, interaktif, en uygun zaman, mekan ve bağlam anahtar kelimelerinin içini doldurmak  gerekiyor. Başarılı kampanyanın formulü bu bileşenleri optimum düzeyde biraraya getirmek.

Elektriğin Olmadığı Yerde Mobil Pazarlama Yapmak

Video’yu izlediğinizde siz de bana hak vereceksiniz. Kesinlikle netCORE burada mükemmel bir iş ortaya koymuş. Herkesin genişbant internete bağlandığı, akıllı telefon kullandığı ve görece sınırsız alım gücünün olduğu bir pazarda kampanya yapmak kolay. Elektriğin bile düzenli verilemediği bir alanda başarılı kampaya ve satışları çılgınca arttırmak başarının tanımı.

İkea ve Canlı Kataloğu

İkea ilk olarak 2010 yılında arttırılmış (augmented reality – AR) kataloğu yayınladı. Her geçen yıl geliştirmeye de devam etti. Katalog dağıtmak en büyük mecralarınızdan biri olabilir. Ama bu yeni trendleri takip etmeyeceğiniz anlamına gelmez 🙂

Mobil Banner Deyip Geçme!

HTML5 teknolojisinin en büyük faydalarından biri, özellikleri ve boyutları farklı olan cihazlarda zengin içerik kurgulamanıza olanak  sağlaması olsa gerek. Yoksa her ekran çözünürlüğü için farklı farklı tasarım yapmanız gerekirdi. Infiniti, aracını mobil kullanıcılara tanıtırken akıllarında hiç bir soru işareti kalmayacak kadar çok bilgiyi, telefonun tüm özelliklerini kullanarak bir banner’a sığdırmış.

Tablet’te SUV Keyfi

Aslında SUV’da tablet keyfi olması gerekirdi ama Infiniti ve Ajansı JX SUV  modelini tabletinize taşıyor. Bu reklamın en büyük özelliği gyroskope’u ve 360 derece panoramik görüntüyü kullanmasının ötesinde bunu HTML5 teknolojisi ile bir banner’ın içinde yapıyor olması.

Mağaza içinde Mobil Pazarlama

Yapılan bir araştırmaya göre müşteriler mağaza içinde akıllı telefonlarını ve tablet cihazlarını ürünler hakkında bilgi almak ve karşılaştırma yapmak için kullanıyor. İşin ilginç yanı %23 gibi azımsanmayacak bir müşteri kitlesi mağaza içinde mobil cihazından alışverişini online olarak tamamlayıp mağazadan birşey almadan çıkıyorlar. Aşağıdaki kampanya da Filipinler’de benzer bir ihtiyacı gidermek için yapılmış ve oldukça da başarılı olmuş.

Devam edecek…

Kamil Mehmet ÖZKAN


Büyük Dönüşüm / Dijital Ekonomi / Dijital Pazarlama / Marka Yönetimi / Mobil / Mobil Pazarlama / Pazarlama / Yeni Medya

Bugün Okan Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nin, USMED Akademi katkılarıyla düzenlediği mobil pazarlama örneklerini katılımcılarla birlikte inceledik. New York Times’ın deyimiyle mobil pazarlamayı gelmiş geçmiş en güçlü pazarlama mecrası haline getiren diğer pazarlama kanallarının aksine dijital pazarlamanın artılarının yanında aşağıdaki slayta yer alan bilgileri de sağlaması ve kullanmaya olanak sağlaması.Aşağıda mobil pazarlamanın bu farklılıklarını kullanmış başarılı kampanyaları inceyelim.

Mobil Pazarlama Temelleri - Kamil Mehmet ÖZKAN

Coca Cola – Send a Cola Around The World


Coca Cola dijital pazarlama stratejisinde hikaye anlatmayı, içeriği bağlamsal olarak verme ilkesini benimsiyor. Geleceğe yönelik sosyal medya ve içerik ile ilgili vizyonlarına aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz. Global anlamda yapılan kampanyalar da bu stratejileri destekler nitelikli. Müşteriyi de işin içine kat ve işe yarar içerik üret. Çok keyifli bir kampanya olmuş.

Content 2020 – Coca Cola

Heineken – Oyuna Katıl


UEFA Şampiyonlar Ligi bir etkinliğin sponsoru olmak kolay değil. Markalar genelde bu tür organizasyonlarda sponsor olup birbiri ile yarışan taraflara başarılar diler. Saha kenarı reklamlar ve başka geleneksel reklam hakları onlar için yeterlidir. Dijital ve mobil kanallarda başarılı çalışmalara imza atan Heineken markası bu sefer de maçı izleyen herkesi oyuna katılmaya devam ediyor. Eğer tahminlerinize güveniyorsanız tam size göre. Bedava içecek ve yemek maç arasında ve çıkışta sizi bekliyor.

Tablet Farklı Bir Mecradır


Bu video’da bir markadan çok AdTouch firmasının yeni reklam aracının tablet cihazların dokunmatik ekranına ve kullanıcıların bu mecradaki alışkanlıklarına bakılarak nasıl farklılaştırılabileceğini anlatıyor.

Türk Hava Yolları QR Bayrakları – QR Kodu Ölmedi!

QR kodu her yıl sonunda yeni yılın mobil pazarlama trendleri arasında yer alır. 2014 yılı mobil pazarlama trendleri makalelerine bakıldığında yine QR kod ve NFC’nin patlama yapacağı düşüncesini yaygın olarak görebilirsiniz. Bazıları da bu mecranın anlamsız olduğunu düşünüyor. Eğer ürün, araç ve hedef kitleyi zekice bir kurgu ile biraraya getirebiliyorsanız her zaman başarılı işler çıkar. Türk Hava Yolları’nın Londra’da olimpiyatlar devam ederken 100 farklı noktada otobüs duraklarına yerleştirdiği ülke bayraklarının QR kodları ile check-in yapan kullanıcılar normal şartlarda kitapların köşelerinde gizlenmiş olan QR kodları taramıyor olabilir. Ama Billboard’da şık bir şekilde QR kod ile manipule edilmiş ülke bayrakları ilgilerini çekmek için yeterli. İşin ucunda uçak bileti de varsa neden reddetsinler.

Bu arada QR kodun kullanıldığı en ilginç alanlardan biri de mezar taşları. Eskiden mezar taşlarına hayatlarında kazandıkları başarıları yazar veya bunu simgeleyen objeler mezar taşı oluşmuş. Şimdilerde yapacağınız sadece bir QR kod koyup ziyaretçilerden Fatiha beklemeye devam etmek. Konu mezar taşından açılmışken bir de Hologram olanları var ki buna da başka zaman değinelim.
qr-code-grave-2

Ford Fiesta MMS Kampanyası

MMS her ne kadar hızla yaygınlaşan mobil internetin gölgesinde kalsa da Ford Fiesta 2010 yılında basit bir fikirle yola çıkarak başarılı bir kampaya sahibi oldu. Arabadan kadınların ve erkeklerin beklentileri genelde farklıdır. Kadınlar arabanın daha çok rengi, tasarımı ve görünümü ile ilgilenirken erkekler genelde belki de hiç bir zaman kullanmayacakları teknik özelliklerden bahsetmeyi severler. Ford Fiesta tanıtımı için erkek ve kadınlara ilgi alanlarına yönelik özelleştirilmiş MMS atarak her iki tarafı da memnun etmiş gibi görünüyor.

Devamı gelecek...

Kamil M. ÖZKAN


Büyük Dönüşüm / Mobil / Yeni Medya

Mobile publishing

Gençler üzerinde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre uyku haricinde günlük zamanlarının yarısı ekran başında geçiyor. Ekranlar herşeyden önce birer yaşam alanı konumuna gelmiş durumda. Bu kadar çok olmasa da yetişkinlerde de konum farklı değil. Telefonların ve televizyonların akıllanması ve tablet cihazların taşınabilir bilgisayarların yerini alması sonucu günlük hayatta kullandığımız ekranların büyük bölümü çok değil bir iki sene içerisinde mobil ekranlar oldu.

Daha internet çağına ve kişisel bilgisayarlara alışmayan bir çok sektör mobil ekranlar karşısında biraz afalladı. Günlük hayatta bu cihazlardan yapılan en temel işlevlerin başında okumak, video izlemek ve ses dosyalarını dinlemek geliyor. Sosyal ağların ve blogların yaygınlaşması zaman ve mekan kısıtı olmayan mobil cihazlar üzerine önemli bir misyon ekledi. Okumak bu ekranlarda yapılan en önemli etkinlik oldu.

(daha&helliip;)


Dijital Ekonomi / e-ticaret / m-ticaret / Mobil / Mobil Pazarlama / Pazarlama / Sunumlar / Yeni Medya

Teknolojideki gelişim hızı arttıkça çok çabuk unutuyoruz. Elimizdeki gelişmiş cihazların 3-5 yıl önceki ilk serilerine bile eski çağlara ait, müzelerin ilgili köşesinde çürümesi gereken gereçler olarak bakmaya başladık.  Elinizde tuttuğunuz X megapiksel fotoğrafı çekerken aynı zamanda dünyaya canlı olarak yayınlama fırsatı sunan, bununla da yetinmeyip aynı anda yatırımlarınızı yönetirken ofisinizi izlemenizi sağlayan cihazlar maalesef bir gece ansızın fabrikaların üretim bandından çıkmadı. Daha önce de yazdığım gibi tablet cihazlar konusunda ilk patent 1888 yılında alındı. Günümüz tabletlerinden oldukça uzak bir yapıda olsa da temel fikir aynıydı. Bugüne kadar sayısız mucid ve araştırmacının her adımda üstüne birşeyler ekleyerek elimizdeki son model cihazların ortaya bir dünyadan bahsediyoz. Bu gelişim durmuş değil, aksine daha da hızlanarak devam ediyor. Yukarıda mobil cihazların ve pazarlamanın kısa bir özetini yapmak istediğim özet sunumu bulabilirsiniz. Aşağıda ise günümüzün en büyük pazarlama kanallarından mobil pazarlama ile ilgili AF-Studio.pl ve Super Monitoring’in hazırladığı kapsamlı mobil pazarlama infografiği ile günümüzde mobil pazarlama trendlerine göz atabilirsiniz. Mobil pazarlama dünyasını anlamak için iyi bir özetle karşılaşacaksınız.

Dijital Ekonomi / Dijital Pazarlama / Marka Yönetimi / Mobil / Pazarlama / Sosyal Medya / Yeni Medya

Sosyal medya artık hayatımızda yeni bir olgu değil. Sosyal medya nedir sorusuna ise binlerce farklı cevap verildi. Global’de internet kullanıcılarının %70’nin Facebook, %50’sinin ise Google Plus hesabı var. 2013 ‘ün sonlarına doğru yaklaşırken sosyal medya liginde neler oluyor onu paylaşmak istedim.

1- Google +, Facebook’u yakın takibe devam ediyor.

Tablo’dan da görülebileceği gibi Facebook hala sosyal medya platformları içerisinde internet kullanıcılarının %70’e ulaşması bakımından birinci sırada. İlk başlarda pek umut vaat etmeyen mühendislik harikası 🙂 Google+ ise her gmail kullanıcısına bir hesap tanımladığı için hızla yükselişini sürdürüyor. Facebook’u yakın markaja almış durumda. Chinanet tarafında ise bu iki oyuncu olmadığı için Sina, Tencent gibi servisler pazarda liderlik kavgası veriyor.

Social-media-facts-figures-and-statistics-2013-1

2- En Aktif Kullanılan Ağ Facebook

Globalde internet kullanıcılarının %50’si Facebook’u aktif olarak kullanıyor. Farklı bir rakam vermek gerekirse “Beğen” butonuna hergün 4,5 Milyar kez basılıyor. Günlük paylaşılan güncellem sayısı ise Bugüne kadar Facebook’a yüklenen fotoğraf sayısı ise 250 Milyar’ı geçmiş durumda.

(daha&helliip;)Page 1 of 512345