Mobil Pazarlama


Büyük Dönüşüm / Dijital Ekonomi / Dijital Pazarlama / e-ticaret / m-ticaret / Mobil / Mobil Pazarlama / Pazarlama / Sosyal Medya / Yeni Medya

Önceki yazıda başladığımız başarılı kampanları incelemeye devam edelim. Mobil pazarlama, diğer mecraların aksine kişiselleştirilmiş ve interaktif içeriği kullanıcıya en uygun zaman, mekanda ve durumda ulaştırmaya yarayan bir iletişim kanalıdır. Başarılı kampanya için bu tanımda yer alan kişiselleştirilmiş, interaktif, en uygun zaman, mekan ve bağlam anahtar kelimelerinin içini doldurmak  gerekiyor. Başarılı kampanyanın formulü bu bileşenleri optimum düzeyde biraraya getirmek.

Elektriğin Olmadığı Yerde Mobil Pazarlama Yapmak

Video’yu izlediğinizde siz de bana hak vereceksiniz. Kesinlikle netCORE burada mükemmel bir iş ortaya koymuş. Herkesin genişbant internete bağlandığı, akıllı telefon kullandığı ve görece sınırsız alım gücünün olduğu bir pazarda kampanya yapmak kolay. Elektriğin bile düzenli verilemediği bir alanda başarılı kampaya ve satışları çılgınca arttırmak başarının tanımı.

İkea ve Canlı Kataloğu

İkea ilk olarak 2010 yılında arttırılmış (augmented reality – AR) kataloğu yayınladı. Her geçen yıl geliştirmeye de devam etti. Katalog dağıtmak en büyük mecralarınızdan biri olabilir. Ama bu yeni trendleri takip etmeyeceğiniz anlamına gelmez 🙂

Mobil Banner Deyip Geçme!

HTML5 teknolojisinin en büyük faydalarından biri, özellikleri ve boyutları farklı olan cihazlarda zengin içerik kurgulamanıza olanak  sağlaması olsa gerek. Yoksa her ekran çözünürlüğü için farklı farklı tasarım yapmanız gerekirdi. Infiniti, aracını mobil kullanıcılara tanıtırken akıllarında hiç bir soru işareti kalmayacak kadar çok bilgiyi, telefonun tüm özelliklerini kullanarak bir banner’a sığdırmış.

Tablet’te SUV Keyfi

Aslında SUV’da tablet keyfi olması gerekirdi ama Infiniti ve Ajansı JX SUV  modelini tabletinize taşıyor. Bu reklamın en büyük özelliği gyroskope’u ve 360 derece panoramik görüntüyü kullanmasının ötesinde bunu HTML5 teknolojisi ile bir banner’ın içinde yapıyor olması.

Mağaza içinde Mobil Pazarlama

Yapılan bir araştırmaya göre müşteriler mağaza içinde akıllı telefonlarını ve tablet cihazlarını ürünler hakkında bilgi almak ve karşılaştırma yapmak için kullanıyor. İşin ilginç yanı %23 gibi azımsanmayacak bir müşteri kitlesi mağaza içinde mobil cihazından alışverişini online olarak tamamlayıp mağazadan birşey almadan çıkıyorlar. Aşağıdaki kampanya da Filipinler’de benzer bir ihtiyacı gidermek için yapılmış ve oldukça da başarılı olmuş.

Devam edecek…

Kamil Mehmet ÖZKAN


Büyük Dönüşüm / Dijital Ekonomi / Dijital Pazarlama / Marka Yönetimi / Mobil / Mobil Pazarlama / Pazarlama / Yeni Medya

Bugün Okan Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nin, USMED Akademi katkılarıyla düzenlediği mobil pazarlama örneklerini katılımcılarla birlikte inceledik. New York Times’ın deyimiyle mobil pazarlamayı gelmiş geçmiş en güçlü pazarlama mecrası haline getiren diğer pazarlama kanallarının aksine dijital pazarlamanın artılarının yanında aşağıdaki slayta yer alan bilgileri de sağlaması ve kullanmaya olanak sağlaması.Aşağıda mobil pazarlamanın bu farklılıklarını kullanmış başarılı kampanyaları inceyelim.

Mobil Pazarlama Temelleri - Kamil Mehmet ÖZKAN

Coca Cola – Send a Cola Around The World


Coca Cola dijital pazarlama stratejisinde hikaye anlatmayı, içeriği bağlamsal olarak verme ilkesini benimsiyor. Geleceğe yönelik sosyal medya ve içerik ile ilgili vizyonlarına aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz. Global anlamda yapılan kampanyalar da bu stratejileri destekler nitelikli. Müşteriyi de işin içine kat ve işe yarar içerik üret. Çok keyifli bir kampanya olmuş.

Content 2020 – Coca Cola

Heineken – Oyuna Katıl


UEFA Şampiyonlar Ligi bir etkinliğin sponsoru olmak kolay değil. Markalar genelde bu tür organizasyonlarda sponsor olup birbiri ile yarışan taraflara başarılar diler. Saha kenarı reklamlar ve başka geleneksel reklam hakları onlar için yeterlidir. Dijital ve mobil kanallarda başarılı çalışmalara imza atan Heineken markası bu sefer de maçı izleyen herkesi oyuna katılmaya devam ediyor. Eğer tahminlerinize güveniyorsanız tam size göre. Bedava içecek ve yemek maç arasında ve çıkışta sizi bekliyor.

Tablet Farklı Bir Mecradır


Bu video’da bir markadan çok AdTouch firmasının yeni reklam aracının tablet cihazların dokunmatik ekranına ve kullanıcıların bu mecradaki alışkanlıklarına bakılarak nasıl farklılaştırılabileceğini anlatıyor.

Türk Hava Yolları QR Bayrakları – QR Kodu Ölmedi!

QR kodu her yıl sonunda yeni yılın mobil pazarlama trendleri arasında yer alır. 2014 yılı mobil pazarlama trendleri makalelerine bakıldığında yine QR kod ve NFC’nin patlama yapacağı düşüncesini yaygın olarak görebilirsiniz. Bazıları da bu mecranın anlamsız olduğunu düşünüyor. Eğer ürün, araç ve hedef kitleyi zekice bir kurgu ile biraraya getirebiliyorsanız her zaman başarılı işler çıkar. Türk Hava Yolları’nın Londra’da olimpiyatlar devam ederken 100 farklı noktada otobüs duraklarına yerleştirdiği ülke bayraklarının QR kodları ile check-in yapan kullanıcılar normal şartlarda kitapların köşelerinde gizlenmiş olan QR kodları taramıyor olabilir. Ama Billboard’da şık bir şekilde QR kod ile manipule edilmiş ülke bayrakları ilgilerini çekmek için yeterli. İşin ucunda uçak bileti de varsa neden reddetsinler.

Bu arada QR kodun kullanıldığı en ilginç alanlardan biri de mezar taşları. Eskiden mezar taşlarına hayatlarında kazandıkları başarıları yazar veya bunu simgeleyen objeler mezar taşı oluşmuş. Şimdilerde yapacağınız sadece bir QR kod koyup ziyaretçilerden Fatiha beklemeye devam etmek. Konu mezar taşından açılmışken bir de Hologram olanları var ki buna da başka zaman değinelim.
qr-code-grave-2

Ford Fiesta MMS Kampanyası

MMS her ne kadar hızla yaygınlaşan mobil internetin gölgesinde kalsa da Ford Fiesta 2010 yılında basit bir fikirle yola çıkarak başarılı bir kampaya sahibi oldu. Arabadan kadınların ve erkeklerin beklentileri genelde farklıdır. Kadınlar arabanın daha çok rengi, tasarımı ve görünümü ile ilgilenirken erkekler genelde belki de hiç bir zaman kullanmayacakları teknik özelliklerden bahsetmeyi severler. Ford Fiesta tanıtımı için erkek ve kadınlara ilgi alanlarına yönelik özelleştirilmiş MMS atarak her iki tarafı da memnun etmiş gibi görünüyor.

Devamı gelecek...

Kamil M. ÖZKAN


Dijital Ekonomi / e-ticaret / m-ticaret / Mobil / Mobil Pazarlama / Pazarlama / Sunumlar / Yeni Medya

Teknolojideki gelişim hızı arttıkça çok çabuk unutuyoruz. Elimizdeki gelişmiş cihazların 3-5 yıl önceki ilk serilerine bile eski çağlara ait, müzelerin ilgili köşesinde çürümesi gereken gereçler olarak bakmaya başladık.  Elinizde tuttuğunuz X megapiksel fotoğrafı çekerken aynı zamanda dünyaya canlı olarak yayınlama fırsatı sunan, bununla da yetinmeyip aynı anda yatırımlarınızı yönetirken ofisinizi izlemenizi sağlayan cihazlar maalesef bir gece ansızın fabrikaların üretim bandından çıkmadı. Daha önce de yazdığım gibi tablet cihazlar konusunda ilk patent 1888 yılında alındı. Günümüz tabletlerinden oldukça uzak bir yapıda olsa da temel fikir aynıydı. Bugüne kadar sayısız mucid ve araştırmacının her adımda üstüne birşeyler ekleyerek elimizdeki son model cihazların ortaya bir dünyadan bahsediyoz. Bu gelişim durmuş değil, aksine daha da hızlanarak devam ediyor. Yukarıda mobil cihazların ve pazarlamanın kısa bir özetini yapmak istediğim özet sunumu bulabilirsiniz. Aşağıda ise günümüzün en büyük pazarlama kanallarından mobil pazarlama ile ilgili AF-Studio.pl ve Super Monitoring’in hazırladığı kapsamlı mobil pazarlama infografiği ile günümüzde mobil pazarlama trendlerine göz atabilirsiniz. Mobil pazarlama dünyasını anlamak için iyi bir özetle karşılaşacaksınız.

Dijital Ekonomi / e-ticaret / m-ticaret / Mobil / Mobil Pazarlama / Yeni Medya

cell-phone-evolution

Cep telefonun sadece telefon açmak için kullanıldığı dönemleri geride bırakalı çok oldu. Cebimizdeki cihazlar günden güne akıllandı. Ses aktarımı artık cihazların sahip olduğu özelliklerden sadece biri. 1992 yılında İngiliz mühendis Neil Papworth tarafından ilk olarak atıldığı günden beri SMS, konuşmanın yanında önemli bir yazılı iletişim aracı oldu. SMS’in ilk zamanlarında 160 karakterde ne anlatılabilir ki diye eleştirenlerin Twitter’a nasıl bir yaklaşım sergilediklerini de merak etmiyor değilim.

(daha&helliip;)


Dijital Pazarlama / Mobil / Mobil Pazarlama / Pazarlama / Sosyal Medya / Yeni Medya

 

social tv

 • Nielsen TV reytinglerini ölçmek için Twitter ile anlaştı.
 • Tüm reklamlar ve TV programları artık en az birer hashtag ile yayınlanıyor.
 • Tablet cihazlar ve akıllı telefonların kullanım oranı akşamları prime-time’da artmış durumda.

Yukarıdaki gelişmeleri alt alta topladığımızda markalar, reklamcılar ve TV yayıncıları için yeni bir dönem başlamış olduğunu göreceksiniz.

Yine Nielsen rakamlarına kısaca bakacak olursak, tablet kullanıcılarının %41’i, akıllı telefon kullanıcılarının %39’u cihazlarını TV izlerken kullanıyorlar.

Markalar için yeni mecralar

Bu durum markalar için daha fazla fırsat, daha entegre kampanyalar düzenleme, müşteriye ulaşmada eski yöntemlerin dışında bir deneyim yaşatma fırsatı sunuyor.

TV mecrasını kullanan markalar kampanyalarını akıllı telefon ve tablet kullanıcılarını harekete geçirecek şekilde kurgulamayı amaçlamalı. İnternette, özellikle sosyal medyada fazlaca vakit geçiren tüketici, ürünü sosyal medyada paylaşmaya, hakkında daha fazla bilgi edinmeye ve satın almaya yönlendirilmeli.

TV mecrasını kullanacak kadar bütçeye sahip olmayan markalar biryandan TV izlerken diğer yandan sosyal medyada fazlaca vakit harcayan tüketiciye bu kanaldan erişmeli. Burada stratejinin iyi kurgulanması gerekiyor. Reklamlardan kaçan tüketiciye reklam metinleri ile ulaşmak yerine farklı bir tarzda yaklaşmak gerekiyor. İzlediği ve hakkında yorum yaptığı bir dizi üzerinden tüketiciye ulaşmak son dönemde epeyce prim yapmanızı sağlayabilir.

Reklamcılar da kendini dönüştürmeli

Reklamcılar açısından bakıldığında bu yeni dönem çok daha fazla çalışmaları gerektiği anlamına geliyor. Eski güzel günlerdeki gibi büyük bütçelere ünlü bir yüze 30 sn. reklam çektirip mecra satın almakla işlerin bitmediği bir dönemdeyiz. Ünlü kullanımı evet. Ama o ünlünün ve marka için oluşturulan sosyal medya karakterlerinin TV’de reklam çıktığında aynı anda elindeki ekranından internete bağlı olan kesime ulaşabileceği bir kampanya kurgusu gerekiyor.

Dijitalin çok fazla öne çıktığı bir devirde buna ayak uyduramayan ajansların hala dijitali gelip geçici bir heves olarak müşteriye yutturma çabasını ise marka müdürlerine havale ediyorum.

TV yayıncıları sosyal medyaya alıştı

TV yayıncılarının ise bu yeni dijital ortam konusunda hala kafaları karışık gibi. Tonlarca masraf yaparak ürettikleri içeriğe izleyicinin başka kaynaklar üzerinden ulaşmasını korsancılık olarak nitelemek yerine kendi servis platformunu oluşturarak izleyicisini orada tutmayı başaran BBC iPlayer vakasını incelemelerini tavsiye ediyorum.

Diğer yandan Diziler, Talk Showlar ve Haber programları başta olmak üzere TV programları kullandıkları hashtagler, sosyal medya hesaplarını anlık güncellemeleri ve kullanıcıları ile etkileşime geçmeye başlamış durumda.

Yakın dönemde dizi yayınlanırken gelecek tepkilere göre finali değiştirme uygulamarına da rastlıyor olacağız gibi.

Son olarak aşağıda IAB tarafından gerçekleştirilen akıllı telefon ve tabletlerin ne zaman kullanıldığı gösteren araştırma sonuçlarına yer vereyim. Özellikle tablet bilgisayarlar TV izleme anında kullanıcının en çok kullandığı cihaz.

iab-research-smartphones kmlzkn

Bu grafikler birçok sektör için büyük anlamlar ifade ediyor.

iab-research-tablets kmlzkn

 

Kamil Mehmet ÖZKAN

 


Dijital Ekonomi / Dijital Pazarlama / e-ticaret / m-ticaret / Mobil / Mobil Pazarlama / Pazarlama

akıllı telefon, tablet

Son dönemde birçok yerde 2013 trend tahminlerini görmüşsünüzdür. Bazı trendler var ki bunlar tüm listelerin olmazsa olmazı. Mobil gibi…

 • Mobil ticaret
 • Mobil pazarlama
 • Mobil cihazlar
 • Mobil yayıncılık
 • Mobil ödeme sistemleri
 • Mobil eğitim…

Tabletler de artık ciddi miktarlara ulaştı ve satışları hızla artmaya devam ediyor. Akıllı telefonların ekranları genişliyor, tabletlere yaklaşıyor. Mobil data paketlerinin son kullanıcıya maliyeti düşerken hızı artmaya devam ediyor. Artık “ubiquitous” kavramı tam olarak yaşanmaya başladı.

(daha&helliip;)


Dijital Pazarlama / Marka Yönetimi / Mobil Pazarlama / Pazarlama / Sosyal Medya / Yeni Medya

 • Reklam mı yapacaksınız, 9 saniye’de mesajınızı verin.
 • Ürün mü tanıtacaksınız, 9 saniyede müşteriye faydasını anlatın.
 • Satış mı yapacaksınız, 9 saniye’de karşınızdakini etkileyin.
 • Sosyal mesaj mı vereceksiniz, 9 saniye’de verin.
 • … 

Ne kadar süre ile konsantre olabiliriz?

Ne kadar süre bir mesaja odaklanabiliriz?

Bu soruların cevabı eskiden 20 dakika civarındaydı.

Şimdilerde ise 9 saniyeye kadar inmiş durumda. Evet yanlış duymadınız 9 saniye.

Yani bir tweet okuyuncaya kadar geçen süre.

Sosyal medya sayesinde o kadar anlık yaşar olduk ki, 2 saat önce gördüğümüz haber eski gelmeye, 1 ay önce piyasaya sürülen ürün demode olarak algılanmaya başladı. Markaların sosyal medyayı aktif kullanmaları, mesajlarını devamlı olarak müşterilerine iletmeleri zorunlu hale geldi.

Bunu yapmanın ölçüsü ise 9 saniye = 140 karakter de bile müşterinin dikkatini çekebilecek mesajlar verip, daha fazla bilgi edinmesi için müşterileri motive edebilmek.

Eşik değeri aşmadan müşterinin ilgisini çekebilirseniz mesajınızı uzun verebilirsiniz. Ama önemli olan milyonlarca mesajın içerisinde dikkat çekecek 9 saniyelik mesaj oluşturabilmek.

Kamil Mehmet ÖZKAN


Büyük Dönüşüm / Dijital Ekonomi / Dijital Pazarlama / Mobil Pazarlama / Pazarlama / Yaşam / Yeni Medya

Tablet cihazlar konusunda araştırma kurgulanırken neyi ölçmeliyiz? Hangi veri bizim için önemli diye araştırıyordum. O dönemde okuduğum bir makale tablet cihazların kitap ve dergi yerine dijital bir alternatif olarak geçeceğinden ve bugüne kadar mecazen kullandığımız cebimizdeki veri şu kadar bin kitap eder sözünün artık gerçek anlamda kullanılacağını anlatıyordu. Gerçekten de cebimizde taşıdığımız cihazlar okuma mecralarına dönüşüyordu. Araştırmanın içine dijital yayıncılığı ve sunduğu yepyeni reklam mecrasını ölçümlemeyi de koydum.

Buradan başka bir noktaya daha geldim. Dergi ve kitaplar dijitalleşiyordu ve dijital mecralar ses, görüntü ve yazı formatının en çok birbirini içine girerek yakınsama çağının temel oyuncuları oluyordu. Ortam böyle olunca bu mecrada reklam farklı formatlarda uygulanabiliyordu. Kitabı okurken dijital sayfa aralarına reklam koymak, reklamın içerikle, okuyanın bulunduğu coğrafi bölge, okuyanın Facebook arkadaşlarının beğenileriyle ve diğer platformlarda beğendiği ve yorum yaptığı ürünlerle ilgili olması, reklamın bilinen görsel + mesaj kurgusunun ötesinde kişiselleştirilmiş bir tanıtım aracı olarak kullanma ortamı sunuyordu.

Tablet araştırmasını yaparken katılımcılara okuma alışkanlıkları, dergi ve kitapları satın alma oranlarını, dijital yayıncılığa bakış açılarını ve dijital reklam görme karşılığında premium içeriğe ulaşma isteklerini ölçümledik. Tablet kullanıcılarının %70’den fazlası reklam görme karşılığında beğendikleri kitap ve dergilere ücretsiz ulaşmayı istiyor sonucuna ulaştık. Bu rakam önemli bir ihtiyacı ortaya koyuyor. Bununla birlikte yapılan mecraya özel reklam çalışmalarında etkileşim oranının %80‘lere çıktığını gördük. Banner’lar dünyasında bu rakam hayaldi. Diğer yandan yayıncılık sektörü yıllardır korsanla mücadele etmeye çalışıyor. Dijitale geçiş onlar içinde çözüm, çözümün de ötesinde fırsat olabilir. Reklam modelleri doğru kurgulandığında ürünün satış fiyatından daha büyük rakamlar reklam geliri olarak elde edilebilir. Böylece her üç taraf mutlu olur. Yayıncı yayının dağıtımında gelir elde ederken okuyucu ücretsiz içeriğe kavuşur. Reklam veren ise hedefli kitlesine ticari mesajını ulaştırır.

Son günlerde Turkcell ve TTNET e-kitap alanında atağa geçtiler.  Hem web siteleri üzerinde satışlara başladılar hem de mobil uygulamaları yayına girdi. Platformların detaylı incelemelerini başka yazıya bırakalım. Ama e-kitap’ın yaygınlaşması için büyük firmaların pazara girmesi önemli. Her iki platformun da öncelikle e-kitap nedir’i açıklaması da bu teknolojiyi bilmeyen ve yeni kullanmaya başlayacaklar için önemli bir adım olmuş. Heriki şirketi tebrik etmek gerekiyor. Bundan sonraki model ise reklamın bu mecrada aktif olarak ve her üç tarafın da (yayıncı, aracı ve okuyucu) kazanabileceği şekilde konumlandırılması gerekiyor.

Araştırmanın sonuçlarına dönmek gerekirse okuyucular reklam karşılığında içeriğe ulaşmaya razı. Yayıncılar uzun süredir korsanla mücadele ediyor. Uzun kuyruk sayesinde dijital kitaplar sınır tanımaksızın dağıtımı yapılabilir. Reklam dünyası yeni arayışlar içerisinde. Bu üç sektörün oyuncularının bir araya gelmesiyle daha verimli ortamlar oluşacaktır. Büyük oyuncular doğru hamle ile sektörü değiştirebilir, kurtarabilir.

Kamil Mehmet ÖZKANPage 1 of 212