Marka Yönetimi


Vazgeçilmez Müşteri Deneyimi Tasarlamak Marka Yönetimi / Pazarlama

Geçtiğimiz günlerde yaklaşık 2 yıl 3 aydır kullandığım telefonum durup dururken önce aniden yine dondu. İşlem yapamaz hale geldi. Batarya doluluk oranı %38’deyken de aninden kapandı. Bu son dönem başıma gelen ilk olay değildi. Türkiye’de telefon modeli değiştirme ortalaması 6 ay diye bir kaynakta okumuştum. Ben ise kullanım süresini biraz abarttım herhalde diye düşündüm. Bu tüketim çılgınlığında ve her 4 dakikada bir yeni bir teknolojinin tanıtıldığı günümüzde 27 aydır aynı telefonu kullanıyordum. İletişim temel ihtiyaç olduğu ve yolda kalmamak için yeni bir cihaz almalıydım. Ama hangi marka ve modeli tercih etmeliyim. Apple mı, Samsung mu yoksa LG mi? Xioami alsam acaba alışabilir miydim?

(daha&helliip;)


Yeni Dünya, Yeni Tüketici Dijital Ekonomi / Dijital Pazarlama / Ekonomi / Marka Yönetimi / Yeni Medya

Salı günü yeni tüketici trendlerinden bahsetmek üzere Dokuz Eylül Üniversitesi‘nde bir konferansa davetliydim. Konuşacağım kitle öğrenci olunca her zamanki gibi onları bir şeyler üretmeye teşvik edici örneklerin yer almasına özen gösterdim. Sunum sonrasında başka bir öğrenci kulübü’nün hocaların desteği ve kendi imkanları ile yaptıkları elektrikli araba ile kampüste bir gezintiye çıktık. Sohbet ederken Teslanın sektör gelişsin diye tüm patentleri ücretsiz kullanıma açmasından bahsettim ve sevindirici haber. Takip ediyorlar ve inceliyorlardı. İşte Yeni Dünya’nın, Yeni Çağ’ın Yeni Tüketicileri bu öğrencilerdi. Doğru yerdeydim. Tek mesele bunu şuan tüm sektörlerde yönetici ve okullarda eğitmen kimliğini taşıyan Eski Dünya‘nın Eski Müşterilerine anlatmak gerekiyordu.

Dokuz Eylül Üniversitesi - Elektrikli Araba

Yeni çağ ve yeni müşteriyi anlamak için öyle hemen kolayca çık bir şekilde hazırlanmış ve herkesin kopyalayıp yapıştırıp kullandığı janjanlı sözlerden önce buraya nasıl geldik? Yeni diye tabir ettiğimiz olgu neden yeni? Peki bunun eskisi nedir? Neden eskidi? gibi çocuksu (!) soruları sormak ve yanıtlamak gerekiyor.

Öncelikle tüketici dediğimiz o canavar sürüsünün ( aşırı tüketim hastalığı ve hem Dünya’ya, hem de kendimize verdiği zararları ayrıca yazacağım. O zaman bana hak vereceksiniz. ) özelliklerine bakmak gerekiyor. İçinde bulunduğumuz çağ sadece teknoloji ve iletişim araçları yönünden değil, tüketimin tüm zamanların zirvesinde olduğu, üretimde maliyetlerin devamlı düştüğü, Dünya’nın hızla kalabalıklaştığı ve genel ortalamada ( her ne kadar adil dağıtılmasa da) kişi başı düşen gelirin devamlı arttığı bir çağ.

Bu durum her zaman böyle değildi. Hatta o kadar hızla değişmeye başladı ki eskiden 30-40 aralıklarla kuşakların alışkanlıkları değişirken, artık 10 yılda bir yeni kuşaktan ( Y Kuşağı, X Kuşağı, Z Kuşağı) bahseder olduk. İzmir’de aralarda öğrencilerle muhabbetimizde de bir kez daha açığa çıktı ki kısa süre önce birçok kesime mucize gibi gelen Facebook, öğrenciler için çok eski ve demode. Şimdilik Snapchat kullanıyorlar ama yarın başka bir uygulama çıkıp onu kullanmaya başlayacaklarının farkındalar.

millennial-generation-workplace-casual-620px-620x412

Yeni Tüketici’yi salt ürün satmaya yönelik hedef kitle olarak alıp meşhur 4P üzerine stratejinizi kurduğunuzda düzenin artık eskisi gibi işlemediğini görürsünüz. Sadece reklamı çekip sonsuz bütçelerle TV’de yayınlayarak ürün satmaya çalıştığınızda ise kara kara düşünmeye başlarsınız neden bizi tercih etmiyorlar diye. Hedef kitlenin TV izlememe ihtimali hiç aklına gelmemiştir. 80’lerde aldığı diploması üzerine hiç bir şey koymamıştır pazarlama, iletişim yöneticisinin. Birçok kez yeni yetmezler uçuk kaçık dijital projeler getirmiştir ama onların ne önemi vardır.

Yeni Tüketici kavramının üzerine derinlemesine bir yazı dizisini yakında burada yazmaya başlayacağım. Ama öncesinde temel bir kaç nokta var? Artık üretim yöntemleri ve modelleri de dönüşüyor. 3D Yazıcılar ve crowdfunding platformları bambaşka ekonomik dengelerle çalışıyor. Herkeste olan bir ürünü alacağına artık tüketici garajda üretilmiş prototip ile fon toplayan girişimciye destek olurken ürünü ilk kullanan kesimden olmayı daha çok önemsiyor. Diğer taraftan milyarlarca dolarlık Ar-Ge departmanlarına karşılık elde edilemeyen inovasyon 2 öğrencinin kantin muhabbetinde hayat buluveriyor. Uzakdoğu’dan sipariş edilen sensörler ve 3D yazıcıda üretilen modellere yazılım bilgisi ile sınırsız yetenek kazandırılabiliyor.

23-TOOLKIT-master1050

Detayları daha sonra yazacağım ama Yeni Tüketici mantığı bambaşka işliyor. Dokuz Eylül Üniversite’si ziyaretimde güzel izlenimler edindim. Sadece tüketmek için değil aynı zamanda bir şeyler üretmek için de düşünen, çabalayan öğrenciler ve onları destekleyen hocaları ile tanışmak benim için çok büyük bir keyifti.

Kamil Mehmet ÖZKAN


Contagious: Bazı Fikirler Neden Yaygınlaşır Dijital Ekonomi / Dijital Pazarlama / Marka Yönetimi / Pazarlama / Yeni Medya

Yayıncılık hakkında pek çok yazı yazmama rağmen burada çok fazla kitap tanıtmadığımın farkına vardım. Bundan sonra bu konuda biraz daha fazla çalışıyor olacağım. Jonah Berger’in Contagious isimli kitabını ABD’de yayına çıktıktan sonra pek çok yerde kitap ile ilgili yorumları okumuş, sunumlarda rastlamış ama okuma fırsatı bulamamıştım. Türk Hava Yolları Yayınları olarak bu kitabı Türkçe’ye kazandırmak ayrı bir tesadüf ve keyif oldu. Yakında kitapçılardan edinebilirsiniz. Ama öncesinde okumak isterseniz Sky Library’den ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Wharton Business School’da Pazarlama Profesörlerinden Jonah Berger’in kaleme almış olduğu ve New York Times ve Wall Street Journal tarafından bestseller seçilmiş olan “Contagious: Bazı Fikirler Neden Yaygınlaşır” ismiyle yayınlandı.

STEPPS Contagious viralin 6 kuralı

Yazar, bazı fikirlerin hızlıca yayılırken, bazılarının neden yaygınlaşmadığı üzerine bolca vaka incelemelerini viral pazarlamanın temeli niteliğinde olan 6 kurala göre açıklıyor ve verdiği örneklerle tezini ispatlarken, Malcolm Gladwell’in bazı fikirlerinde nasıl yanıldığını ispatlıyor. Sosyal değer, Tetikleyiciler, Duygu, Aleni, Pratik Değer ve Hikaye olarak isimlendirdiği 6 kural ile viral pazarlama ve fikir üretme konusunda yol haritasını başarılı ve başarısız örneklerle açıklıyor. (Kitabın özeti niteliğinde olan 6 kuralın özetini üstte yer alan STEPPS görselinde bulabilirsiniz.)
Kitabı okumadan önce dinlemek isterseniz yazarın Google çalışanlarına verdiği konferansın 40 dakikalık videoda yazar fikirlerini açıklıyor.

Kitabın kapaığını da paylaşmış olayım.

contagious bazı fikirler neden yaygınlaşır - kamil mehmet özkan

 


Korsanla Mücadelede Çözüm – Bedava İçerik ve Sky Library Arşiv / Büyük Dönüşüm / Dijital Ekonomi / Dijital Pazarlama / Ekonomi / Marka Yönetimi / Mobil / Yeni Medya

Daha önce burada sonuçlarını paylaştığım Turkcell’in desteği ile gerçekleştirdiğimiz “Yeni Reklam ve Satış Mecrası Olarak Tablet Cihazlar ve Türkiye’de Tablet Cihaz Kullanımı” araştırmasının sonuçlarına göre tüketicilerin %77’si reklam görme karşılığında premium içeriğe ücretsiz erişmeye razı olduğu ortaya çıkmıştı. Bu konuyu Harvard Business Review Türkiye Mart 2013 sayısında da detaylı olarak dile getirmiş, yayıncıların e-kitapları bedava dağıtarak korsanla mücadele edebileceğini ve bu alanda yeni modeller geliştirilmesi gerektiğini dile getirmiştim.

Sky Library - Ücretsiz içerik - yeni medya

Tüm bu kısa tarihi Sky Library uygulamasından bahsetmek için özetledim. Tamamen tesadüfen gelişen olaylar sonucunda daha önce farklı platformlarda dile getirdiğim bu yenilikçi fikri hayata geçirmek şuan çalışmış olduğum Türk Hava Yolları’nda Sky Library uygulaması ile hayata geçirmek bana nasip oldu. Bu benim için büyük bir sevinç kaynağı ve Türkiye için büyük kazanım olduğunu düşünüyorum. Bulabildiğim kadarı ile daha önce bu model ile ve ölçekte gerçekleştirilmiş marka destekli başka proje yok. Eğer bildiğiniz varsa burada paylaşırsanız sevinirim.

Nedir Sky Library diye baktığımızda çalışanlarına ve Miles and Smiles üyelerine yönelik (bayağı bir geniş kitleyi kapsıyor ve içerik anlaşmalarında ne kadar zorlandığımızı tahmin edemezsiniz 🙂 Yönetim, pazarlama, marka, kişisel gelişim ve kısa uçuşlarda okumak üzere editörler tarafından özel olarak özetlenmiş popüler kitaplara ve her yaştan çocuğa yönelik Milli Eğitim Bakanlığı onaylı hikaye kitaplarına ücretsiz olarak ulaşabileceğiniz bir platform. Buradaki kitaplar seçilirken en çok satanlar ve alanında en iyiler olması göz önünde tutuldu ve tamamı ücretsiz olarak erişime sunuldu. Aynı zamanda uçaklarda vazgeçilmez yol arkadaşı olarak sunduğumuz Skylife, Skylife Business, Anadolu Jet, Curio City ve Empathy dergilerine ücretsiz erişebilir, Türk Hava Yolları Yayınlarına ulaşabilirsiniz.

Yeni medya çağı ile yeni dinamikler, tüketim alışkanlıkları ve ekonomi modelleri ortaya çıkıyor. Daha önce yayıncıların bu konudaki cahilliklerine (kimse kusura bakmasın. Herkes faaliyet alanındaki gelişmeleri takip etmek ve ayak uydurmak zorunda. Aksi takdirde zaten yok olacakları için benim burada kullandığım sıfat çok hafif kalacak) yönelik bir yazıyı yayınlamıştım. Eski modelde bu kitapların ücretsiz olarak sunulması teorik olarak raflarda satışın durması ve herkesin bu ücretsiz içeriği indirmesi gibi batıl düşünceler içerse de dijitalin size sunduğu ölçek ekonomisi sayesinde birim maliyette geliriniz düşüyormuş gibi olsa erişimin çok daha fazla artması ile daha fazla kazanacağınız bir ekonomik modele doğru gidiyoruz. Bu konuda Chris Anderson’ın Bedava kitabı en büyük kaynaklardan. ( Bu kitabı Sky Library’de ücretsiz bulabilirsiniz.)

Yeniden Sky Library’e dönecek olursak, Türk Hava Yolları premium içeriği finanse ederek müşterilerine ücretsiz bir kaynak sundu. TVYO yine TV içeriği alanında başarılı modellerden biri. Artık dizi yapımcıları dizilerin tüm bölümlerini kendileri Youtube’a yüklüyorlar. Tabi ki Youtube’un yeni reklam çözümleri buradaki en büyük yardımcı. Burada yayıncılara ve içerik üreticilerine büyük görev düşüyor. Yeni modeller geliştirmeleri gerekiyor. Korsanla mücadele etmek demek çaresizlikten koca koca içerik ve paylaşım platformlarını kapattırmak değil, bu yeni çağın gereksinimlerine uygun modeller geliştirmek ile olur.

Kamil Mehmet ÖZKAN


Büyük Dönüşüm / Dijital Ekonomi / Dijital Pazarlama / Marka Yönetimi / Mobil / Mobil Pazarlama / Pazarlama / Yeni Medya

Bugün Okan Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nin, USMED Akademi katkılarıyla düzenlediği mobil pazarlama örneklerini katılımcılarla birlikte inceledik. New York Times’ın deyimiyle mobil pazarlamayı gelmiş geçmiş en güçlü pazarlama mecrası haline getiren diğer pazarlama kanallarının aksine dijital pazarlamanın artılarının yanında aşağıdaki slayta yer alan bilgileri de sağlaması ve kullanmaya olanak sağlaması.Aşağıda mobil pazarlamanın bu farklılıklarını kullanmış başarılı kampanyaları inceyelim.

Mobil Pazarlama Temelleri - Kamil Mehmet ÖZKAN

Coca Cola – Send a Cola Around The World


Coca Cola dijital pazarlama stratejisinde hikaye anlatmayı, içeriği bağlamsal olarak verme ilkesini benimsiyor. Geleceğe yönelik sosyal medya ve içerik ile ilgili vizyonlarına aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz. Global anlamda yapılan kampanyalar da bu stratejileri destekler nitelikli. Müşteriyi de işin içine kat ve işe yarar içerik üret. Çok keyifli bir kampanya olmuş.

Content 2020 – Coca Cola

Heineken – Oyuna Katıl


UEFA Şampiyonlar Ligi bir etkinliğin sponsoru olmak kolay değil. Markalar genelde bu tür organizasyonlarda sponsor olup birbiri ile yarışan taraflara başarılar diler. Saha kenarı reklamlar ve başka geleneksel reklam hakları onlar için yeterlidir. Dijital ve mobil kanallarda başarılı çalışmalara imza atan Heineken markası bu sefer de maçı izleyen herkesi oyuna katılmaya devam ediyor. Eğer tahminlerinize güveniyorsanız tam size göre. Bedava içecek ve yemek maç arasında ve çıkışta sizi bekliyor.

Tablet Farklı Bir Mecradır


Bu video’da bir markadan çok AdTouch firmasının yeni reklam aracının tablet cihazların dokunmatik ekranına ve kullanıcıların bu mecradaki alışkanlıklarına bakılarak nasıl farklılaştırılabileceğini anlatıyor.

Türk Hava Yolları QR Bayrakları – QR Kodu Ölmedi!

QR kodu her yıl sonunda yeni yılın mobil pazarlama trendleri arasında yer alır. 2014 yılı mobil pazarlama trendleri makalelerine bakıldığında yine QR kod ve NFC’nin patlama yapacağı düşüncesini yaygın olarak görebilirsiniz. Bazıları da bu mecranın anlamsız olduğunu düşünüyor. Eğer ürün, araç ve hedef kitleyi zekice bir kurgu ile biraraya getirebiliyorsanız her zaman başarılı işler çıkar. Türk Hava Yolları’nın Londra’da olimpiyatlar devam ederken 100 farklı noktada otobüs duraklarına yerleştirdiği ülke bayraklarının QR kodları ile check-in yapan kullanıcılar normal şartlarda kitapların köşelerinde gizlenmiş olan QR kodları taramıyor olabilir. Ama Billboard’da şık bir şekilde QR kod ile manipule edilmiş ülke bayrakları ilgilerini çekmek için yeterli. İşin ucunda uçak bileti de varsa neden reddetsinler.

Bu arada QR kodun kullanıldığı en ilginç alanlardan biri de mezar taşları. Eskiden mezar taşlarına hayatlarında kazandıkları başarıları yazar veya bunu simgeleyen objeler mezar taşı oluşmuş. Şimdilerde yapacağınız sadece bir QR kod koyup ziyaretçilerden Fatiha beklemeye devam etmek. Konu mezar taşından açılmışken bir de Hologram olanları var ki buna da başka zaman değinelim.
qr-code-grave-2

Ford Fiesta MMS Kampanyası

MMS her ne kadar hızla yaygınlaşan mobil internetin gölgesinde kalsa da Ford Fiesta 2010 yılında basit bir fikirle yola çıkarak başarılı bir kampaya sahibi oldu. Arabadan kadınların ve erkeklerin beklentileri genelde farklıdır. Kadınlar arabanın daha çok rengi, tasarımı ve görünümü ile ilgilenirken erkekler genelde belki de hiç bir zaman kullanmayacakları teknik özelliklerden bahsetmeyi severler. Ford Fiesta tanıtımı için erkek ve kadınlara ilgi alanlarına yönelik özelleştirilmiş MMS atarak her iki tarafı da memnun etmiş gibi görünüyor.

Devamı gelecek...

Kamil M. ÖZKAN


Dijital Ekonomi / Dijital Pazarlama / Marka Yönetimi / Mobil / Pazarlama / Sosyal Medya / Yeni Medya

Sosyal medya artık hayatımızda yeni bir olgu değil. Sosyal medya nedir sorusuna ise binlerce farklı cevap verildi. Global’de internet kullanıcılarının %70’nin Facebook, %50’sinin ise Google Plus hesabı var. 2013 ‘ün sonlarına doğru yaklaşırken sosyal medya liginde neler oluyor onu paylaşmak istedim.

1- Google +, Facebook’u yakın takibe devam ediyor.

Tablo’dan da görülebileceği gibi Facebook hala sosyal medya platformları içerisinde internet kullanıcılarının %70’e ulaşması bakımından birinci sırada. İlk başlarda pek umut vaat etmeyen mühendislik harikası 🙂 Google+ ise her gmail kullanıcısına bir hesap tanımladığı için hızla yükselişini sürdürüyor. Facebook’u yakın markaja almış durumda. Chinanet tarafında ise bu iki oyuncu olmadığı için Sina, Tencent gibi servisler pazarda liderlik kavgası veriyor.

Social-media-facts-figures-and-statistics-2013-1

2- En Aktif Kullanılan Ağ Facebook

Globalde internet kullanıcılarının %50’si Facebook’u aktif olarak kullanıyor. Farklı bir rakam vermek gerekirse “Beğen” butonuna hergün 4,5 Milyar kez basılıyor. Günlük paylaşılan güncellem sayısı ise Bugüne kadar Facebook’a yüklenen fotoğraf sayısı ise 250 Milyar’ı geçmiş durumda.

(daha&helliip;)


Büyük Dönüşüm / Dijital Ekonomi / Marka Yönetimi / Yönetim

Anlık yaşıyoruz. Devamlı yeni şeyler peşinde koşar hale geldik.

Sahip olduğumuz şeylerin bize keyif verme süresi oldukça kısalmış durumda. Yeni telefon, yeni uygulama, yeni kıyafet, yeni hamburger…

Twitter’da gördüğümüz bir haberi bile 1 saat sonra haber sitelerinde gördüğümüzde bile eski haber diye nitelendirmeye başladık.

TwitterNews

Bir cihazın yeni model tanıtım toplantısı bitmeden daha bir sonraki model koşulmaya başlanmış oluyor. Gündemimiz çok çabuk değişiyor. Yeni ile eski algımız önceki yıllara göre çok farklı. (daha&helliip;)


Dijital Ekonomi / Marka Yönetimi / Yaşam

“Doğru zamanda, yerinde müdahalelerle birlikte insanların istediklerini bile fark etmedikleri yepyeni şeyleri üretmeye devam edeceğiz.” diyordu, geçtiğimiz günlerde Bloomberg Businessweek’e kapsamlı bir röportaj veren Apple’ın CEO’su Tim Cook.

Geçtiğimiz günlerde bulunduğum Barselona’da verilen siparişleri almak için Apple Store’a uğradım. Bu mağazalar perakende alanında faaliyet gösteren her marka tarafından derinlemesine analiz edilmeli. Hiçbir teknoloji mağazasına benzemeyen konsepti ile Apple Store’lar en başarılı zincir mağaza olabilir. Alain de Botton gözünden bakacak olursak bu mağazalar modern sanat müzeleri ile yarışabilecek bir ince zevke sahiptir.

apple store (daha&helliip;)Page 1 of 212