Dijital Pazarlama


Büyük Veri ve Geleceği Üzerine Büyük Dönüşüm / Dijital Ekonomi / Dijital Pazarlama / Yeni Medya

Son yılların çok havalı kavramlarından olan Big Data, Türkçesi ile Büyük Veri hemen her konferansın, teknoloji ve gelecekten bahseden yazının içinde kendine yer edinmeye başladı. Kısaca yaygınlaşan sensörler ve nesnelerin internetinin verileri hızlanan ağlar vasıtasıyla bulut sistemlere aktarması sonucu ortaya çıkan veri yığını olarak adlandırsak çok da yanlış olmaz. Büyük veri kavramı çok yeni değil aslında. 5 yıl önceki büyük veri denilen veri, bugün çok küçük kalabilmekte. 5 yıl sonra kişi başı kullanılan bağlı cihaz sayısı hızlı şekilde arttığında konuşacağımız veri rakamları bugün için bilim kurgu sayılabilir nitelikte olacaktır. Kısaca döneme ve kişiye göre göreceli bir kavram.

(daha&helliip;)


Yeni Dünya, Yeni Tüketici Dijital Ekonomi / Dijital Pazarlama / Ekonomi / Marka Yönetimi / Yeni Medya

Salı günü yeni tüketici trendlerinden bahsetmek üzere Dokuz Eylül Üniversitesi‘nde bir konferansa davetliydim. Konuşacağım kitle öğrenci olunca her zamanki gibi onları bir şeyler üretmeye teşvik edici örneklerin yer almasına özen gösterdim. Sunum sonrasında başka bir öğrenci kulübü’nün hocaların desteği ve kendi imkanları ile yaptıkları elektrikli araba ile kampüste bir gezintiye çıktık. Sohbet ederken Teslanın sektör gelişsin diye tüm patentleri ücretsiz kullanıma açmasından bahsettim ve sevindirici haber. Takip ediyorlar ve inceliyorlardı. İşte Yeni Dünya’nın, Yeni Çağ’ın Yeni Tüketicileri bu öğrencilerdi. Doğru yerdeydim. Tek mesele bunu şuan tüm sektörlerde yönetici ve okullarda eğitmen kimliğini taşıyan Eski Dünya‘nın Eski Müşterilerine anlatmak gerekiyordu.

Dokuz Eylül Üniversitesi - Elektrikli Araba

Yeni çağ ve yeni müşteriyi anlamak için öyle hemen kolayca çık bir şekilde hazırlanmış ve herkesin kopyalayıp yapıştırıp kullandığı janjanlı sözlerden önce buraya nasıl geldik? Yeni diye tabir ettiğimiz olgu neden yeni? Peki bunun eskisi nedir? Neden eskidi? gibi çocuksu (!) soruları sormak ve yanıtlamak gerekiyor.

Öncelikle tüketici dediğimiz o canavar sürüsünün ( aşırı tüketim hastalığı ve hem Dünya’ya, hem de kendimize verdiği zararları ayrıca yazacağım. O zaman bana hak vereceksiniz. ) özelliklerine bakmak gerekiyor. İçinde bulunduğumuz çağ sadece teknoloji ve iletişim araçları yönünden değil, tüketimin tüm zamanların zirvesinde olduğu, üretimde maliyetlerin devamlı düştüğü, Dünya’nın hızla kalabalıklaştığı ve genel ortalamada ( her ne kadar adil dağıtılmasa da) kişi başı düşen gelirin devamlı arttığı bir çağ.

Bu durum her zaman böyle değildi. Hatta o kadar hızla değişmeye başladı ki eskiden 30-40 aralıklarla kuşakların alışkanlıkları değişirken, artık 10 yılda bir yeni kuşaktan ( Y Kuşağı, X Kuşağı, Z Kuşağı) bahseder olduk. İzmir’de aralarda öğrencilerle muhabbetimizde de bir kez daha açığa çıktı ki kısa süre önce birçok kesime mucize gibi gelen Facebook, öğrenciler için çok eski ve demode. Şimdilik Snapchat kullanıyorlar ama yarın başka bir uygulama çıkıp onu kullanmaya başlayacaklarının farkındalar.

millennial-generation-workplace-casual-620px-620x412

Yeni Tüketici’yi salt ürün satmaya yönelik hedef kitle olarak alıp meşhur 4P üzerine stratejinizi kurduğunuzda düzenin artık eskisi gibi işlemediğini görürsünüz. Sadece reklamı çekip sonsuz bütçelerle TV’de yayınlayarak ürün satmaya çalıştığınızda ise kara kara düşünmeye başlarsınız neden bizi tercih etmiyorlar diye. Hedef kitlenin TV izlememe ihtimali hiç aklına gelmemiştir. 80’lerde aldığı diploması üzerine hiç bir şey koymamıştır pazarlama, iletişim yöneticisinin. Birçok kez yeni yetmezler uçuk kaçık dijital projeler getirmiştir ama onların ne önemi vardır.

Yeni Tüketici kavramının üzerine derinlemesine bir yazı dizisini yakında burada yazmaya başlayacağım. Ama öncesinde temel bir kaç nokta var? Artık üretim yöntemleri ve modelleri de dönüşüyor. 3D Yazıcılar ve crowdfunding platformları bambaşka ekonomik dengelerle çalışıyor. Herkeste olan bir ürünü alacağına artık tüketici garajda üretilmiş prototip ile fon toplayan girişimciye destek olurken ürünü ilk kullanan kesimden olmayı daha çok önemsiyor. Diğer taraftan milyarlarca dolarlık Ar-Ge departmanlarına karşılık elde edilemeyen inovasyon 2 öğrencinin kantin muhabbetinde hayat buluveriyor. Uzakdoğu’dan sipariş edilen sensörler ve 3D yazıcıda üretilen modellere yazılım bilgisi ile sınırsız yetenek kazandırılabiliyor.

23-TOOLKIT-master1050

Detayları daha sonra yazacağım ama Yeni Tüketici mantığı bambaşka işliyor. Dokuz Eylül Üniversite’si ziyaretimde güzel izlenimler edindim. Sadece tüketmek için değil aynı zamanda bir şeyler üretmek için de düşünen, çabalayan öğrenciler ve onları destekleyen hocaları ile tanışmak benim için çok büyük bir keyifti.

Kamil Mehmet ÖZKAN


Türk Hava Yolları İle Külfetsİz, Telaşsız Seyahat Çağı… Dijital Ekonomi / Dijital Pazarlama / Mobil / Online Seyahat / Pazarlama

260’DAN FAZLA DESTİNASYONUYLA FARKLI ÜLKELER VE KÜLTÜRLER ARASINDA BİR KÖPRÜ KURAN TÜRK HAVA YOLLARI, YOLCULUKLARINIZI DAHA PLANLI, KOLAY VE KEYİFLİ HALE GETİRECEK UYGULAMALARLA YANINIZDA.

(Bu yazı Skylife Eylül 2014 sayısı için kaleme alınmıştır. Yazının orijinaline Skylife’ın yenilenen web sitesinden erişebilirsiniz. )

Sürekli gelişen özellikleri sayesinde cep telefonu, tabletler gibi mobil cihazlar artık seyahatlerinizde de en büyük yardımcınız. Yolcularının hayatını kolaylaştırmaya büyük önem veren Türk Hava Yolları, bu gelişmeleri kendi bünyesine hızla adapte ediyor ve faydalı mobil cihaz uygulamalarını hizmetinize sunmaya devam ediyor.

Şimdi sizlere seyahatlerinizde kolaylık sağlayacak mobil uygulamalardan bahsetmek istiyoruz.

Triposo
Bu mobil gezi rehberinizi tanıtmadan önce bir müjde verelim; eğer eylül ayı sonuna kadar kullanırsanız, Türk Hava Yolları’nın uçtuğu 260’dan fazla destinasyonun birinden İstanbul’a çift kişilik gidiş-dönüş uçak bileti kazanma imkanı yakalayacaksınız.

Triposo, 26.000’den fazla şehir hakkında gezilip görülmesi gereken yerler, ulaşım bilgileri, yeme-içme ve konaklama önerilerinde bulunuyor. İster bir kitap gibi göz atabilir isterseniz uygulamanın -cihazınızın GPS verilerini okuyarak- o anda bulunduğunuz şehre veya semte dair içerdiği bilgi ve önerilerini okuyup interaktif bir harita ile seyahatinizi daha da zenginleştirebilirsiniz.

Şehrin keşfedilmesi gereken tüm mekânlarını, konaklamayı, alışveriş seçeneklerini ve o şehirde yer alan güncel aktiviteleri, ulaşım, sağlık, güvenlik ve finansal ihtiyaçlara yönelik bilgileri cihazınıza yükledikten sonra, hiçbir ağa ve veri kaynağına bağlanmadan seyahatiniz süresince offline olarak kullanıp interaktif harita üzerinde de görebilirsiniz.

Triposo, dilediğiniz şehirle ilgili zengin içeriğinin yansıra o şehirde yaşayanların tavsiyelerini de önünüze seriyor. O bölgede kullanılan dilde, ihtiyaç duyabileceğiniz temel diyaloglara da yer veriyor.

Kendi Rehberinizi Oluşturun
Triposo, seyahate çıkmadan önce kendi rehberinizi oluşturmanızı da sağlıyor ve böylece gezileriniz daha planlı, sıkıntısız ve keyifli hale geliyor. Uygulamayı cihazınıza hemen indirip rehberinizi oluşturun ve dünya  genelinde sefer düzenlediğimiz 260’dan fazla şehrin birinden İstanbul’a çift kişilik gidiş-dönüş uçak bileti kazanma şansını yakalayın.

Fly Turkish
Fly Turkish uygulaması ile Türk Hava Yolları’ndan dilediğiniz yere biletinizi satın alıp rezervasyonunuzu yaptırabildiğiniz gibi mobil check-in hizmetinden faydalanıp biniş kartınızı dijital olarak Passbook’a ekleyebilirsiniz.

Sky Library
Türk Hava Yolları’nın eşsiz ve tamamen ücretsiz olan dijital kütüphanesi ile tüm Türk Hava Yolları dergileri ve yayınlarının yanı sıra ekonomi, yönetim, pazarlama üzerine kitaplara, çocuklar için seçilen ve global anlamda bestseller olan eserlere de erişebilirsiniz. Kısa uçuşlar için özel olarak hazırlanmış olan yönetici kitapları ile uçuşlarınız artık daha keyifli.

Türk Hava Yolları’nın hazırladığı veya işbirliği içinde olduğu bu uygulamalara ek olarak 4 önerimiz daha var:

Uber
Yeni dünyaları keşfederken, yabancısı olduğunuz şehirde ulaşım konusu çoğu kez biraz tedirginlik oluşturmuştur. 100’den fazla şehirde hizmet veren Uber ile dilediğiniz yere güvenli şekilde ulaşabilirsiniz. Üstelik bunun size maliyetini daha servisi kullanmadan önce görebilir, ödemeyi kredi kartınızla yapabilirsiniz.

Trip It
Seyahat boyunca pek çok bilgiyi takip edip yanınızda pek çok belgeyi taşımanız gerekiyor: Uçağınız hangi kapıdan saat kaçta kalkıyordu, oteliniz şehrin neresindeydi, check-in saatleri nelerdi… Seyahatiniz boyunca konaklama, ulaşım ve diğer aktivitelerinizi düzenleyen ve arşivleyen Trip It, pro üyelik almanız durumunda uçuş kapısı değişikliğinden mobil check-in yapmaya ve tüm üyelik programlarınızı entegre etmeye dek pek çok konuda yardımcınız oluyor, işleri sizin yerinize yapıyor.

Free Wi-fi Finder
Yabancı bir ülkedeyken romaing fiyatları sayesinde dünya ile bağınız bir anda kesilebiliyor. Free Wi-fi Finder uygulaması, bulunduğunuz çevrede bulunan tüm ücretsiz ve uygun fiyatlı wi-fi’lara erişebileceğiniz büyük bir hizmet sağlıyor.

Packaging Pro
Seyahat gurusu olsanız bile valiz hazırlanırken mutlaka bir şeyler unutulur, bazı şeyler de her zaman fazladan alınıp seyahat süresince size yük olur. İster iş seyahatine yalnız çıkıyor olun, isterseniz ailenizle tatile çıkıyor olun Packaging Pro’nun size ve diğer aile üyelerine yönelik özelleştirilebilir valiz hazırlama listeleri ile artık sadece gerekli olanları eksiksiz olarak yanınıza alacaksınız.

Kamil Mehmet Özkan


Contagious: Bazı Fikirler Neden Yaygınlaşır Dijital Ekonomi / Dijital Pazarlama / Marka Yönetimi / Pazarlama / Yeni Medya

Yayıncılık hakkında pek çok yazı yazmama rağmen burada çok fazla kitap tanıtmadığımın farkına vardım. Bundan sonra bu konuda biraz daha fazla çalışıyor olacağım. Jonah Berger’in Contagious isimli kitabını ABD’de yayına çıktıktan sonra pek çok yerde kitap ile ilgili yorumları okumuş, sunumlarda rastlamış ama okuma fırsatı bulamamıştım. Türk Hava Yolları Yayınları olarak bu kitabı Türkçe’ye kazandırmak ayrı bir tesadüf ve keyif oldu. Yakında kitapçılardan edinebilirsiniz. Ama öncesinde okumak isterseniz Sky Library’den ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Wharton Business School’da Pazarlama Profesörlerinden Jonah Berger’in kaleme almış olduğu ve New York Times ve Wall Street Journal tarafından bestseller seçilmiş olan “Contagious: Bazı Fikirler Neden Yaygınlaşır” ismiyle yayınlandı.

STEPPS Contagious viralin 6 kuralı

Yazar, bazı fikirlerin hızlıca yayılırken, bazılarının neden yaygınlaşmadığı üzerine bolca vaka incelemelerini viral pazarlamanın temeli niteliğinde olan 6 kurala göre açıklıyor ve verdiği örneklerle tezini ispatlarken, Malcolm Gladwell’in bazı fikirlerinde nasıl yanıldığını ispatlıyor. Sosyal değer, Tetikleyiciler, Duygu, Aleni, Pratik Değer ve Hikaye olarak isimlendirdiği 6 kural ile viral pazarlama ve fikir üretme konusunda yol haritasını başarılı ve başarısız örneklerle açıklıyor. (Kitabın özeti niteliğinde olan 6 kuralın özetini üstte yer alan STEPPS görselinde bulabilirsiniz.)
Kitabı okumadan önce dinlemek isterseniz yazarın Google çalışanlarına verdiği konferansın 40 dakikalık videoda yazar fikirlerini açıklıyor.

Kitabın kapaığını da paylaşmış olayım.

contagious bazı fikirler neden yaygınlaşır - kamil mehmet özkan

 


Dijital Ekonomi / Dijital Pazarlama / Pazarlama / Yeni Medya / Yönetim

Yeni Medya Merkezi’ni Selim Çavuş’la birlikte dijital arşivlere not düşmek ve yeni medya alanında nereye doğru gittiğimizle ilgili konular konuşmak üzere başlamıştık.

İlk sezon’da Yeni Medya Nedir? Yeni Medya ile hayatımıza neler katıyor, neleri dönüştüyor değerli konuklarla konuştuk. 5 program sonrasında ara vermiştik. Yeni sezona bu akşam yaptığımız programla başladık. Bu programda Selim benim konuğum oldu ben Selim’in. Türkiye’nin büyük problemi olan okuma alışkanlığı konusunda yıllardır istikrarlı şekilde sürdürdüğü projelerden bahsetti. Ben yayıncılık alanında neler gelişiyor biz neler yapıyoruz ondan bahsettim. Keyifli bir sohbet oldu.

Yeni dönemde Yeni Medya Merkezi’inde bizimle birlikte heyecanla projeler üretecek, sosyal medya alanında ve web sitesi içeriği kurgusunda yardımcı olabilecek arkadaşlara yönelik iletişime geçmeleri için çağrıda bulunduk.

Yine 13 Ağustos Çarşamba akşamı 19:30 – 20:30 arasında Cevahir AVM önünde bulunan Starbucks’ta Yeni Medya alanında ilgili arkadaşlarla oturup sohbet edeceğiz.

Kısaca Yeni MEdya 2. sezon hızlı açılıyor. Yeni dönemde Türkiye’nin de global anlamda projeler ve fikirler çıkarabilmesi için eğitim ve danışmanlık alanında elimizden geldiği kadar katkı sağlamaya çalışacağız. Bizimle bu yolda yürümek isteyenler diledikleri dijital mecradan iletişime geçebilirler.

Kamil Mehmet ÖZKAN


Korsanla Mücadelede Çözüm – Bedava İçerik ve Sky Library Arşiv / Büyük Dönüşüm / Dijital Ekonomi / Dijital Pazarlama / Ekonomi / Marka Yönetimi / Mobil / Yeni Medya

Daha önce burada sonuçlarını paylaştığım Turkcell’in desteği ile gerçekleştirdiğimiz “Yeni Reklam ve Satış Mecrası Olarak Tablet Cihazlar ve Türkiye’de Tablet Cihaz Kullanımı” araştırmasının sonuçlarına göre tüketicilerin %77’si reklam görme karşılığında premium içeriğe ücretsiz erişmeye razı olduğu ortaya çıkmıştı. Bu konuyu Harvard Business Review Türkiye Mart 2013 sayısında da detaylı olarak dile getirmiş, yayıncıların e-kitapları bedava dağıtarak korsanla mücadele edebileceğini ve bu alanda yeni modeller geliştirilmesi gerektiğini dile getirmiştim.

Sky Library - Ücretsiz içerik - yeni medya

Tüm bu kısa tarihi Sky Library uygulamasından bahsetmek için özetledim. Tamamen tesadüfen gelişen olaylar sonucunda daha önce farklı platformlarda dile getirdiğim bu yenilikçi fikri hayata geçirmek şuan çalışmış olduğum Türk Hava Yolları’nda Sky Library uygulaması ile hayata geçirmek bana nasip oldu. Bu benim için büyük bir sevinç kaynağı ve Türkiye için büyük kazanım olduğunu düşünüyorum. Bulabildiğim kadarı ile daha önce bu model ile ve ölçekte gerçekleştirilmiş marka destekli başka proje yok. Eğer bildiğiniz varsa burada paylaşırsanız sevinirim.

Nedir Sky Library diye baktığımızda çalışanlarına ve Miles and Smiles üyelerine yönelik (bayağı bir geniş kitleyi kapsıyor ve içerik anlaşmalarında ne kadar zorlandığımızı tahmin edemezsiniz 🙂 Yönetim, pazarlama, marka, kişisel gelişim ve kısa uçuşlarda okumak üzere editörler tarafından özel olarak özetlenmiş popüler kitaplara ve her yaştan çocuğa yönelik Milli Eğitim Bakanlığı onaylı hikaye kitaplarına ücretsiz olarak ulaşabileceğiniz bir platform. Buradaki kitaplar seçilirken en çok satanlar ve alanında en iyiler olması göz önünde tutuldu ve tamamı ücretsiz olarak erişime sunuldu. Aynı zamanda uçaklarda vazgeçilmez yol arkadaşı olarak sunduğumuz Skylife, Skylife Business, Anadolu Jet, Curio City ve Empathy dergilerine ücretsiz erişebilir, Türk Hava Yolları Yayınlarına ulaşabilirsiniz.

Yeni medya çağı ile yeni dinamikler, tüketim alışkanlıkları ve ekonomi modelleri ortaya çıkıyor. Daha önce yayıncıların bu konudaki cahilliklerine (kimse kusura bakmasın. Herkes faaliyet alanındaki gelişmeleri takip etmek ve ayak uydurmak zorunda. Aksi takdirde zaten yok olacakları için benim burada kullandığım sıfat çok hafif kalacak) yönelik bir yazıyı yayınlamıştım. Eski modelde bu kitapların ücretsiz olarak sunulması teorik olarak raflarda satışın durması ve herkesin bu ücretsiz içeriği indirmesi gibi batıl düşünceler içerse de dijitalin size sunduğu ölçek ekonomisi sayesinde birim maliyette geliriniz düşüyormuş gibi olsa erişimin çok daha fazla artması ile daha fazla kazanacağınız bir ekonomik modele doğru gidiyoruz. Bu konuda Chris Anderson’ın Bedava kitabı en büyük kaynaklardan. ( Bu kitabı Sky Library’de ücretsiz bulabilirsiniz.)

Yeniden Sky Library’e dönecek olursak, Türk Hava Yolları premium içeriği finanse ederek müşterilerine ücretsiz bir kaynak sundu. TVYO yine TV içeriği alanında başarılı modellerden biri. Artık dizi yapımcıları dizilerin tüm bölümlerini kendileri Youtube’a yüklüyorlar. Tabi ki Youtube’un yeni reklam çözümleri buradaki en büyük yardımcı. Burada yayıncılara ve içerik üreticilerine büyük görev düşüyor. Yeni modeller geliştirmeleri gerekiyor. Korsanla mücadele etmek demek çaresizlikten koca koca içerik ve paylaşım platformlarını kapattırmak değil, bu yeni çağın gereksinimlerine uygun modeller geliştirmek ile olur.

Kamil Mehmet ÖZKAN


Büyük Dönüşüm / Dijital Pazarlama / Pazarlama / Yeni Medya

Pazarlama, yıllarca ülkemizde kapı kapı dolaşan satıcılar yüzünden içi boşaltılmış bir kavram olarak algılandı. Neyse ki son dönemde gerektiği kadar olmasa da önemi anlaşıldı. Departmanlar kuruldu. Modern pazarlama eğitimleri okullara tam olarak giremese de sertifika programları ile yetinmeye çalışıldı. İşletme okullarında hala sadece 4p’si öğretilse de arka planda çok farklı parametreleri var. Ürünü, çevreyi ve müşteriyi tam olarak anlamak gerekiyor. Biraz psikoloji biraz sosyoloji bir de iktisat gerekiyor. Hesap kitaptan da anlamazsanız çok satıp zarar etmeniz hiçten değil.

Tekrar bir tanım yapmak gerekirse pazarlama; ürün/servis üretme fikrinin doğmasından başlayıp ürün/servisi satın alan müşteriye satış sonrası desteği de içeren bir dönemi kapsayan faaliyetler ve stratejiler bütünü olarak özetlenebilir.

Son 10 yılda yoğun olarak hayatımıza giren (elbette geçmişi çok öncelere dayanıyor) dijital pazarlama ise bazılarının sandığının aksine sadece websitesi ve Facebook Sayfası ikilisinden çok öte birşey. Yukarıdaki pazarlama tanımına dönecek olursak ürüne olan talebi belirlemeden, üretim ve satış aşamasına ve ürün hakkında müşterinin görüşünden ve gönülü satış temsilcisi olmasından    şikayetini memnuniyete dönüştürmeye kadar ki süreçte dijital pazarlama araçları hayatımızı kolaylaştırıyor. Pazarlama sorumlularının kullandığı popüler dijital pazarlama araçlarını chiefmartec.com 6 ana kategoride toplamış. Son yıllardaki gelişme dikkat çekici. 2011’de yapılan ilk araştırmada 100 adet servis kullanılırken 2012’de aynı rakam 350, 2013’de ise 947 olmuş durumda.

Bu artış hızına göre 2015 yılında yaklaşık 9.000 adet servis ve hizmetin kullanıldığı bir pazarlama alanında 10-20 yıl önce alınmış diplomalar ve MBA’ler ne kadar yeterli olacak. X kuşağının yönetici koltuklarını kapmış pazarlamacılar… Devamlı gelişmek, öğrenmek ve adapte olmak zorundasınız. Bu servisleri oluşturan kişilerin büyük bölümünün Y kuşağının iflah olmaz gençleri olduğuna ve artık bana/sana/ona göre değil de müşterinin davranışlarına ve bu sınırsız veri ortamının verdiği kesine yakın sonuçlara göre pazarlama yapılacağına göre işiniz oldukça zor. Büyük Veri (Big Data) ne demek onun bile hakkında hiç bir fikri olmayan pazarlamacılara ithaf olunur.

Kamil Mehmet ÖZKAN
digital marketing enviroment - kamilmehmetozkan.com


Büyük Dönüşüm / Dijital Ekonomi / Dijital Pazarlama / e-ticaret / m-ticaret / Mobil / Mobil Pazarlama / Pazarlama / Sosyal Medya / Yeni Medya

Önceki yazıda başladığımız başarılı kampanları incelemeye devam edelim. Mobil pazarlama, diğer mecraların aksine kişiselleştirilmiş ve interaktif içeriği kullanıcıya en uygun zaman, mekanda ve durumda ulaştırmaya yarayan bir iletişim kanalıdır. Başarılı kampanya için bu tanımda yer alan kişiselleştirilmiş, interaktif, en uygun zaman, mekan ve bağlam anahtar kelimelerinin içini doldurmak  gerekiyor. Başarılı kampanyanın formulü bu bileşenleri optimum düzeyde biraraya getirmek.

Elektriğin Olmadığı Yerde Mobil Pazarlama Yapmak

Video’yu izlediğinizde siz de bana hak vereceksiniz. Kesinlikle netCORE burada mükemmel bir iş ortaya koymuş. Herkesin genişbant internete bağlandığı, akıllı telefon kullandığı ve görece sınırsız alım gücünün olduğu bir pazarda kampanya yapmak kolay. Elektriğin bile düzenli verilemediği bir alanda başarılı kampaya ve satışları çılgınca arttırmak başarının tanımı.

İkea ve Canlı Kataloğu

İkea ilk olarak 2010 yılında arttırılmış (augmented reality – AR) kataloğu yayınladı. Her geçen yıl geliştirmeye de devam etti. Katalog dağıtmak en büyük mecralarınızdan biri olabilir. Ama bu yeni trendleri takip etmeyeceğiniz anlamına gelmez 🙂

Mobil Banner Deyip Geçme!

HTML5 teknolojisinin en büyük faydalarından biri, özellikleri ve boyutları farklı olan cihazlarda zengin içerik kurgulamanıza olanak  sağlaması olsa gerek. Yoksa her ekran çözünürlüğü için farklı farklı tasarım yapmanız gerekirdi. Infiniti, aracını mobil kullanıcılara tanıtırken akıllarında hiç bir soru işareti kalmayacak kadar çok bilgiyi, telefonun tüm özelliklerini kullanarak bir banner’a sığdırmış.

Tablet’te SUV Keyfi

Aslında SUV’da tablet keyfi olması gerekirdi ama Infiniti ve Ajansı JX SUV  modelini tabletinize taşıyor. Bu reklamın en büyük özelliği gyroskope’u ve 360 derece panoramik görüntüyü kullanmasının ötesinde bunu HTML5 teknolojisi ile bir banner’ın içinde yapıyor olması.

Mağaza içinde Mobil Pazarlama

Yapılan bir araştırmaya göre müşteriler mağaza içinde akıllı telefonlarını ve tablet cihazlarını ürünler hakkında bilgi almak ve karşılaştırma yapmak için kullanıyor. İşin ilginç yanı %23 gibi azımsanmayacak bir müşteri kitlesi mağaza içinde mobil cihazından alışverişini online olarak tamamlayıp mağazadan birşey almadan çıkıyorlar. Aşağıdaki kampanya da Filipinler’de benzer bir ihtiyacı gidermek için yapılmış ve oldukça da başarılı olmuş.

Devam edecek…

Kamil Mehmet ÖZKANPage 1 of 41234