e-ticaret / m-ticaret


Geleceğin İş Dünyası Büyük Dönüşüm / Çerçeve / Dijital Ekonomi / e-ticaret / m-ticaret / Ekonomi / Online Seyahat / Pazarlama / Yeni Medya / Yönetim

2115 yılına geldiğimizde bizi nasıl bir dünya bekliyor, hiç düşündünüz mü? Ulaşım nasıl olacak. Hala yerden hareket eden fosil yakıtlı araçları kullanmayacağız büyük olasılıkla. E-mail diye bir şey kalacak mı? Yerini nasıl bir araç alacak. MS Outlook yerine nasıl bir program kullanacağız. Veya program kullanacak mıyız? Elimizden düşmeyen ve 1 metreden fazla uzaklaştığımızda kendimizi huzursuz hissettiğimiz akıllı telefonların yerini ne alacak. Yoksa hala aynı formlarını koruyacaklar mı? İş hayatımız nasıl bir hal alacak. Ofis diye bir kavram hayatımızda hala olacak mı? Olacaksa nasıl? Günümüz ofislerinde görmeye alıştığımız küplerin arasında görece hala büyük kalmış ofis bilgisayarları yerine herkesin evinin bir duvarını ofis ekranına çevirdiği ses, görüntü entegrasyonu ile birlikte ama ayrı mekanlarda mı çalışıyor olacağız. Teknolojinin gelişim ve hayatımızı dönüştürme hızına bakıldığında 115 yıl sonrasını hayal etmek çok zor.


Tıpkı 115 yıl önce olduğu gibi. 1899 yılında Fransa’da Jean-Marc Côte önderliğinde bir grup Fransız sanatçı 2000 yılını hayal etmişler ve görsellerden görebileceğiniz teknolojileri hayal etmişler. Sınıflarda öğrenciler kulaklıklarla hocanın kitaptan okuduğu dersi dinlerken mekanizmayı muhtemelen hademe veya nöbetçi öğrenci fiziksel kuvvet ile çalıştırıyor. Veya bir postacı postaları tek kişilik uçağı ile teslim ediyor. 115 yıl sonra baktığımızda birebir olmasa da benzer teknolojiler öğrenciler için sınıflara gitmeye gerek kalmadan, postacılar için de insansız hava araçları ile çözülmeye başlandığını görebiliriz.

Ancak pek çok sektör ve iş kolu için geçmiş yada gelecek 115 yıla değil de 15 yıl öncesine baktığımızda büyük değişim, dönüşüm içerisinde olduğunu söyleyebilir. İçinde bulunduğumuz dijital dönüşüm çağı, aynı matbaanın yaygınlaşmasının ve bilginin görece demokratikleşmesinin ilk yıllarında olduğu gibi sadece edebiyat ve sanat alanını değil sağlıktan ulaşıma, ticaretten üretime birçok sektörü dönüştürüyor. Tek bir farkla. Çok daha hızlı.

Son 1 ayda teknoloji dünyasındaki gelişmelere baktığımızda bile günlük ve iş yaşamımızda ne denli büyük değişikliklerin, dönüşümlerin bizi beklediğini görebiliriz.

Perakende: İnsansız Hava Araçları ile Eve Servis

Ülkenizde insansız hava araçları sadece askeri fonksiyonları ile bilinse de ABD’de perakende devi Amazon ve internet devi Google farklı zamanlarda insansız hava araçları ile satın alınan ürünleri teslim etmeye yönelik geliştirdikleri servisleri tanıttılar. Çok uzak olmayan zamanda siparişleri teslim eden market çıraklarının yerine 80-100 km çapında siparişleri teslim eden uçan makineleri havada görmeye başlayabiliriz. Bu alanda ülkemizde de girişimcileri öncü çalışmalar yapmaya davet ediyorum. Zira insansız hava aracı üretiminde büyük mesafe almış ülkeler arasında yer alıyoruz.

prime-air_high-resolution02

Üretim: Salonda Üretim Yapan Fabrikalar

Her ne kadar yazıcı kelimesi beynimizde ofis dokümanlarını kağıda basan cihazları çağrıştırsa da 3 boyutlu yazıcılar yaptığınız tasarımları mürekkep-kağıt ikilisi ile değil içine koyduğunuz hammaddeyi işleyerek tasarladığımız ürünü birebir üretiyor. Hatta önde gelen bir marka sattığı yazıcıların büyük kısmını yine 3 boyutlu yazıcılarda üretip montajını yapıyor. 3 boyutlu yazıcılar ülkemizde de yaygınlaşmaya başladı. Satacağınız ürün numunesini üretmenin ötesinde bu cihazlar kişisel kullanıcı tarafında yaygınlaştığında artık bir ürünü üretip lojistik ve depolama maliyetlerini katlanacağınıza sadece tasarımı satarak müşterilerin evlerinde ürünleri mini fabrika/yazıcılarında ürettikleri dönemler de çok uzak değil.

Using-the-Form-1

Ödeme Kanalları: Cüzdan Bu Sefer Cebe ve Kola Taşınıyor

Dijital ve mobil ödeme sistemleri hayatımıza yeni girmedi. Bir süredir bu alanda farklı cihaz ve yazılımlar ile faaliyet gösteren başarılı girişimler vardı. Bunlardan en önde gelen ise Apple cihazların kulaklık girişinden kredi kartlarının manyetik bandını okuma teknolojisi geliştiren ve mobil ödemeyi pratik şekilde yaygınlaştıran Square firması denilebilir. Ancak Apple birçok alanda olduğu gibi ödeme konusunda da son kullanıcının hayatını kolaylaştıracak Apple Pay ödeme sistemini geçtiğimiz Eylül itibari ile tanıttı. 800 milyon kredi kart kayıtlı iTunes kullanıcısı ve 500 milyondan fazla iPhone kullanıcısı ve sisteme entegre ettiği perakende, banka ve gıda devleri ile kısa sürede ödeme alışkanlıklarımızı değiştirmeye aday. Cüzdanların dijitalleşmesi hiç bu kadar gerçeğe yakın olmamıştı. Ülkemizde de perakende ve hizmet sektörünün yeni nesil ödeme sistemleri üzerine şimdiden hazırlıklarını tamamlamış olası gerekiyor. Zira ülkemizde kullanılan akıllı telefon sayısı birçok gelişmiş ülkenin çok daha ötesinde.

Apple Unveils iPhone 6

Eğlence Sektörü: İçerik Sonsuz ve Bedava

Artan internet hızları, birbirine bağlı cihazlar, yeni nesil paylaşım teknolojileri sayesinde içerik sonsuz ve neredeyse bedava. Artık VHS, Betamax, CD, DVD, Blu-ray gibi araçlarla film ve müzik satış kanalları artık geride kaldı. Artık tüketiciye farklı katma değer sunmaya çalışan firmalar içeriği üreticilerinden alıp müşterilerine ücretsiz olarak sunuyorlar. Turkcell’in servisini kullanan kişilere ücretsiz sunduğu film arşivi, Türk Hava Yolları’nın yolcularına sunduğu çok satan iş ve çocuk kitaplarından oluşan ücretsiz kütüphane ülkemizde örnek olarak gösterilebilecek servislerden. Global anlamda Apple’ın son ürün lansmanı ile birlikte U2’nun yeni albümünü tüm kullanıcılarına ücretsiz olarak sunması, bir öteye gideren cihazlarına otomatik yüklemesi artık içerik sektörünün de büyük dönüşümden kısmetini aldığına örnek gösterilebilir.

Sky Library

Taşıma Sektörü: Senin Araban, Benim Arabamdır. Taksiciler Çok Kızdı.

Tüm metropollerde az veya çok trafik problemi her zaman vardır. İletişim ise sınırlarını zorluyor. İnternete bağlı milyarlarca insan istediği zaman istediği yerden birbiri ile haberleşme olanağına sahip. Bu haberleşme ağını arabanızı kısa süreli kiralamaya, uzun yola gidecekseniz hem masraf hem de yol arkadaşı bulabilirsiniz. Sadece arabanızı değil, özel jetinizi, yatınızı, diğer ulaşım araçlarınızı kiralayabileceğiniz servisler her geçen gün yaygınlaştı. Araç kiralama ve şoförlü hizmette önde gelen şirketlerden Uber ülkemizde de farklı ürünlerle hizmet vermeye başladı. Bazı Avrupa ülkeleri Uber’i yasaklarken bazı kentlerde taksicilerin büyük protestolarına maruz kaldı. Birçok sektörde olduğu gibi taşımacılık sektörü de dijital çağdan nasibini alarak dönüşüme girdi.

GTY 495298219 I FIN HUM GBR EN
Yukarıda örnekler hemen her sektör için çoğaltılabilir. İşin özüne bakacak olursak 1990’lar ile hayatımızda daha fazla hissetmeye başladığımız dijital çağ, faaliyet gösterdiğimiz hemen her sektörü bir şekilde dönüşüme zorluyor. Bazı meslek gruplarının ortadan kalktığına şahit olurken yeni yeni meslekler ve iş alanlarını ve fırsatlarını doğduğunu da görüyoruz. İş dünyasının bu dönüşümün nimetlerinden faydalanması için üst yönetim kademesi başta olmak üzere her kademede dönüşüm fikrini benimsemesi, ona uygun kadroların istihdam edilmesi gerekiyor. Buradaki en büyük problem ise dönüşüme ön ayak olacak kadroların günümüzde tecrübesiz ve sisteme aykırı denilerek saf dışı bırakılmaya çalışılması. Türk iş dünyası bu dijital dönüşüm çağında geri kalmamak ve global pazarda yeni iş fırsatlarını değerlendirebilmek için şimdiden yatırımlarını tamamlamış olması gerekiyor.

(Bu Yazı, Müsiad Çerçeve Dergisi Kasım 2014 sayısı için hazırlanmıştır. )

Kamil Mehmet ÖZKAN


Dijital Ekonomi / e-ticaret / m-ticaret / Pazarlama / Yeni Medya / Yönetim

Bugünkü gelişmelere bakıp geleceği tahmin etmek… Nasıl bir yaşam bizi bekliyor. Ulaşım ve iletişim nasıl olacak. Yemek yerine sadece bir hap ile karnımızı doyurma fikri başta ben olmak üzere herkesi rahatsız ediyor.

1920’lerde 2000’i yıllardaki yaşamı tahminleri konu alan videonun ilk cümlesi “Bugünkü teknolojik ilerlemeye bakarsak insanoğlu 2000’li yıllarda…” Ne kadar tanıdık değil mi? Ya bugünkü teknolojik gelişmeler gelecekte nasıl bir dünyaya hazırlıyor bizi.

Aşağı’da 115 yıl önce, 1899 yılında, Fransız çizerlerin 2000 yılındaki dünyayı nasıl hayal ettiklerini gösteren çizimleri bulacaksınız. Nasıl? Doğru tahmin edebilmişler mi?

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Peki 1920 yılında 80 yıl sonrası için nasıl bir dünya tahmin edilmiş. Bakalım.

Bir video’da 1957 yılında. 2000 yılı vizyonunu böyle tahmin etmiş.

Peki biz bugün 2050 yılını nasıl tahmin ediyoruz?

Teknolojiyi geliştiren kesimlerin genelde bilim kurgudan etkilenip oradaki kurguyu hayata geçirmeye çalıştığı söylenir. Tam tersini savunanlar da var. Günün sonunda insanoğlunun keşfedebileceği şeyler sadece hayal edebildikleri ile sınırlı. Bugün kullandığımız pek çok teknolojiyi geçmişte birilerinin hayallerini gerçekleştirmek için keşif ve icat ettiği şeylere borçluyuz.


Büyük Dönüşüm / Dijital Ekonomi / Dijital Pazarlama / e-ticaret / m-ticaret / Mobil / Mobil Pazarlama / Pazarlama / Sosyal Medya / Yeni Medya

Önceki yazıda başladığımız başarılı kampanları incelemeye devam edelim. Mobil pazarlama, diğer mecraların aksine kişiselleştirilmiş ve interaktif içeriği kullanıcıya en uygun zaman, mekanda ve durumda ulaştırmaya yarayan bir iletişim kanalıdır. Başarılı kampanya için bu tanımda yer alan kişiselleştirilmiş, interaktif, en uygun zaman, mekan ve bağlam anahtar kelimelerinin içini doldurmak  gerekiyor. Başarılı kampanyanın formulü bu bileşenleri optimum düzeyde biraraya getirmek.

Elektriğin Olmadığı Yerde Mobil Pazarlama Yapmak

Video’yu izlediğinizde siz de bana hak vereceksiniz. Kesinlikle netCORE burada mükemmel bir iş ortaya koymuş. Herkesin genişbant internete bağlandığı, akıllı telefon kullandığı ve görece sınırsız alım gücünün olduğu bir pazarda kampanya yapmak kolay. Elektriğin bile düzenli verilemediği bir alanda başarılı kampaya ve satışları çılgınca arttırmak başarının tanımı.

İkea ve Canlı Kataloğu

İkea ilk olarak 2010 yılında arttırılmış (augmented reality – AR) kataloğu yayınladı. Her geçen yıl geliştirmeye de devam etti. Katalog dağıtmak en büyük mecralarınızdan biri olabilir. Ama bu yeni trendleri takip etmeyeceğiniz anlamına gelmez 🙂

Mobil Banner Deyip Geçme!

HTML5 teknolojisinin en büyük faydalarından biri, özellikleri ve boyutları farklı olan cihazlarda zengin içerik kurgulamanıza olanak  sağlaması olsa gerek. Yoksa her ekran çözünürlüğü için farklı farklı tasarım yapmanız gerekirdi. Infiniti, aracını mobil kullanıcılara tanıtırken akıllarında hiç bir soru işareti kalmayacak kadar çok bilgiyi, telefonun tüm özelliklerini kullanarak bir banner’a sığdırmış.

Tablet’te SUV Keyfi

Aslında SUV’da tablet keyfi olması gerekirdi ama Infiniti ve Ajansı JX SUV  modelini tabletinize taşıyor. Bu reklamın en büyük özelliği gyroskope’u ve 360 derece panoramik görüntüyü kullanmasının ötesinde bunu HTML5 teknolojisi ile bir banner’ın içinde yapıyor olması.

Mağaza içinde Mobil Pazarlama

Yapılan bir araştırmaya göre müşteriler mağaza içinde akıllı telefonlarını ve tablet cihazlarını ürünler hakkında bilgi almak ve karşılaştırma yapmak için kullanıyor. İşin ilginç yanı %23 gibi azımsanmayacak bir müşteri kitlesi mağaza içinde mobil cihazından alışverişini online olarak tamamlayıp mağazadan birşey almadan çıkıyorlar. Aşağıdaki kampanya da Filipinler’de benzer bir ihtiyacı gidermek için yapılmış ve oldukça da başarılı olmuş.

Devam edecek…

Kamil Mehmet ÖZKAN


Dijital Ekonomi / e-ticaret / m-ticaret / Mobil / Mobil Pazarlama / Pazarlama / Sunumlar / Yeni Medya

Teknolojideki gelişim hızı arttıkça çok çabuk unutuyoruz. Elimizdeki gelişmiş cihazların 3-5 yıl önceki ilk serilerine bile eski çağlara ait, müzelerin ilgili köşesinde çürümesi gereken gereçler olarak bakmaya başladık.  Elinizde tuttuğunuz X megapiksel fotoğrafı çekerken aynı zamanda dünyaya canlı olarak yayınlama fırsatı sunan, bununla da yetinmeyip aynı anda yatırımlarınızı yönetirken ofisinizi izlemenizi sağlayan cihazlar maalesef bir gece ansızın fabrikaların üretim bandından çıkmadı. Daha önce de yazdığım gibi tablet cihazlar konusunda ilk patent 1888 yılında alındı. Günümüz tabletlerinden oldukça uzak bir yapıda olsa da temel fikir aynıydı. Bugüne kadar sayısız mucid ve araştırmacının her adımda üstüne birşeyler ekleyerek elimizdeki son model cihazların ortaya bir dünyadan bahsediyoz. Bu gelişim durmuş değil, aksine daha da hızlanarak devam ediyor. Yukarıda mobil cihazların ve pazarlamanın kısa bir özetini yapmak istediğim özet sunumu bulabilirsiniz. Aşağıda ise günümüzün en büyük pazarlama kanallarından mobil pazarlama ile ilgili AF-Studio.pl ve Super Monitoring’in hazırladığı kapsamlı mobil pazarlama infografiği ile günümüzde mobil pazarlama trendlerine göz atabilirsiniz. Mobil pazarlama dünyasını anlamak için iyi bir özetle karşılaşacaksınız.

“Satın Al” Butonu Daha Çok Harekete Geçiriyor Büyük Dönüşüm / Dijital Ekonomi / Dijital Pazarlama / e-ticaret / m-ticaret / Mobil / Yeni Medya
satın al butonu daha çok harekete geçiriyor.

 

(Bu yazının devamına Harvard Business Review Türkiye edisyonun Mart 2013 sayısından erişebilirsiniz. Tablet araştırmasının sonuçlarını farklı açıdan ele almaya çalıştık. Araştırmanın tamamına erişmek için tıklayınız.)

Bulgu: Reklamların yanına konan ve tablet ortamının sağladığı “satın al” butonu ile etkileşim klasik banner reklamla etkileşim oranından üç kat daha fazla.

Araştırma: Kadir Has Üniversitesi’nden Kamil Mehmet Özkan aynı üniversitede öğretim görevlisi olan yeni medya uzmanı İsmail Hakkı Polat danışmanlığında Türkiye’deki tablet cihaz kullanım alışkanlıklarını inceledi. Bu doğrultuda bir anket ve sekiz saha araştırması gerçekleştiren Özkan klasik banner reklamlarında kullanıcının etkileşime geçme oranını ölçtü. Araştırmada ayrıca dijital formatta interaktif içerikli bir yayının içerisine normal mecralarda mümkün olmayan basılı reklamla TV reklamının bir araya geldiği farklı bir dijital reklam modelinin başarısı ölçüldü. Banner reklamlar yüzde 3-5 oranında tıklanırken yeni reklam modelleri yüzde 85‘lere varan başarı gösteriyordu. Araştırma iki alanla ilgili yeni yıkım bölgeleri oluştuğunu ortaya koyuyor. Yaygınlaşan tablet ve akıllı mobil cihazlar ile kullanıcının içerik ve reklam tüketim alışkanlıkları da değişiyordu. Birçok reklam veren dijital mecralarda banner reklamlara yeni başladığı bir dönemde bu reklam modelinden daha etkili bir model tablet cihazlarda uygulanabilirdi. İkinci olarak da dijitalleşen içerik tüketimi ile yıllardır korsan içerikle savaşan içerik üreticileri kendilerine yeni modeller kurgulayarak kullanıcıya çok daha etkili ve kazançlı şekilde erişebilecekti.

Tüketiciler neden banner reklamlar yerine “satın al” butonunu tercih ediyor? Kamil Mehmet Özkan tezini savun.

Bu soruya yanıt vermeden önce bu durumun gerçekleştiği ortamı ve özelliklerini detaylıca incelemek gerekiyor. Ama öncesinde, tablet cihazlar üzerinde yeni reklam modellerini araştırırken yaptığımız bir araştırmada, bir operatörün o ay tablet cihaz reklamını ve advertorial reklam videosunu 30 gün süresince hem tablet platformunda hazırlanan uygulamanın içerisinde, hem de aynı yayın organın web sitesinde kullanıcılara gösterildi. Burada gözlemlediğimiz veri, reklamla etkileşime hangi platformda daha fazla geçilecekti. Tablet reklamında ikinci bir değişken olarak reklam videosunun hemen altına <satın al> butonu da konuldu. Reklamı izledikten sonra <satın al> butonuna basan okuyucu, uygulamadan çıkmadan açılan pencerede online olarak ürünü satın alabilecekti. Bu araştırmada örneklem derginin tüm tablet kullanıcıları ve tüm web sitesi ziyaretçileriydi. Sonuçlara baktığımızda web sitesinde yayında olan video reklamın bir aylık izlenme oranı tüm ziyaretçilerde %0,4 olarak karşımıza çıktı. Tablette ise bu oran %85,1 gibi, bugüne kadar çok da alışık olmadığımız bir etkileşim oranı ile karşı karşılaşmıştık. Tablet versiyonuna eklediğimiz satın al butonu ise %1,7 oranında tıklanmıştı. Bu arada web sitesi ile tablet okuyucusu sayısı birbirine yakın olduğu için oranlar arasındaki fark büyük öneme sahip. Tablet platformunda reklamın içine konulan <satın al> butonu, web’de yayınlanan banner reklamın 4 katından fazla bir etkileşim sağlamıştı. Reklamların etkileşim oranlarının karşılaştırılmayı ise anlamsız bulduk. Bu araştırmadan sonra diğer ay başka bir modeli Tablet cihaz platformunda denemeye karar verdik. Bir saat markasının o ay birçok basılı dergide de bulunan reklam tasarımına, yine o dönem TV’de yayınlanan video reklamını gömdük. Okuyucu reklamı gördükten sonra isterse video’yu da izleyebilecekti. Burada aldığımız etkileşim sonucu yine web ortamı ile karşılaştırılamayacak kadar yüksek, %80 oldu.

(daha&helliip;)


Dijital Ekonomi / e-ticaret / m-ticaret / Mobil / Mobil Pazarlama / Yeni Medya

cell-phone-evolution

Cep telefonun sadece telefon açmak için kullanıldığı dönemleri geride bırakalı çok oldu. Cebimizdeki cihazlar günden güne akıllandı. Ses aktarımı artık cihazların sahip olduğu özelliklerden sadece biri. 1992 yılında İngiliz mühendis Neil Papworth tarafından ilk olarak atıldığı günden beri SMS, konuşmanın yanında önemli bir yazılı iletişim aracı oldu. SMS’in ilk zamanlarında 160 karakterde ne anlatılabilir ki diye eleştirenlerin Twitter’a nasıl bir yaklaşım sergilediklerini de merak etmiyor değilim.

(daha&helliip;)


Dijital Ekonomi / Dijital Pazarlama / e-ticaret / m-ticaret / Mobil / Mobil Pazarlama / Pazarlama

akıllı telefon, tablet

Son dönemde birçok yerde 2013 trend tahminlerini görmüşsünüzdür. Bazı trendler var ki bunlar tüm listelerin olmazsa olmazı. Mobil gibi…

 • Mobil ticaret
 • Mobil pazarlama
 • Mobil cihazlar
 • Mobil yayıncılık
 • Mobil ödeme sistemleri
 • Mobil eğitim…

Tabletler de artık ciddi miktarlara ulaştı ve satışları hızla artmaya devam ediyor. Akıllı telefonların ekranları genişliyor, tabletlere yaklaşıyor. Mobil data paketlerinin son kullanıcıya maliyeti düşerken hızı artmaya devam ediyor. Artık “ubiquitous” kavramı tam olarak yaşanmaya başladı.

(daha&helliip;)


Dijital Ekonomi / Dijital Pazarlama / e-ticaret / m-ticaret / Pazarlama / Yeni Medya

3 kuruş 5 köfte 1500 tık

Bir e-ticaret sitesi açmaya karar verdiniz,

Satılacak ürün hazır,

Kalite, uygun fiyat, teslimat her şey mükemmel tasarlandı,

İlk etapta yazılım ve tasarım maliyetine katlanmak istemezseniz ücretsiz platformlardan çok özellikli hazır yazılımlara kadar her şey de tamam.

Hemen bütçeye göre ajans veya bilen bir çocuk sistemi kurdu.

E -ticaret sitesi açılır.

Şimdi Dünyadaki tüm müşterilere ulaşabilirsiniz.

Aslında kazın ayağı öyle değil.

Kabaca rakamlara bakacak olursak;

 • 2,4 Milyar internet kullanıcısı,
 • 600 Milyon web sayfası,
 • 1 Milyar Facebook üyesi,
 • 35 Milyon internet kullanıcısı Türkiye’de
 • Nüfusun %92’si hala e-ticaret işlemi yapmamış.

Teoriye göre 2,4 milyar insana ulaşabilirsiniz. Ama pratikte bu böyle olmuyor.

İnternettin görece sonsuz sularında serbest dolaşımda bulunan müşterilerin sizi bir şekilde bulması gerekiyor.

Rakipler ise sayılamayacak kadar çok.

E-ticaret sitesi açmak artık para yatırmadan da yapılabilen bir şey. Sadece satacağınız ürün ve hizmeti tedarik edip müşteriye ulaştırabilecek bir ağı kurgulayın.

Asıl önemli mesele dükkan müşteri çekebilmekte.

 • Ne kadar reklam yapacaksınız?
 • Hangi kanalları kullanacaksınız?
 • Pazarlama bütçeniz var mı?
 • Bunu nasıl yönetiyorsunuz?

İnternetin ilk dönemlerindeki gibi değil artık. Dünyanın en kaliteli ürün/hizmetini en iyi koşullarda sağlasanız bile tanıtım yapmadıkça, ücretli/ücretsiz her mecrada yer alıp tüketicinin dikkatini çekmedikçe kimse dükkana gelmez.

Sitenin SEO altyapısından, sosyal medyadaki itibar yönetimine, arama motoru reklamlarından viral pazarlamaya kadar birçok kolda mesajınızı müşteriye ulaştırmanız gerekiyor.

Bunun için de bir pazarlama bütçeniz olması gerekiyor.

Reklamsız, tanıtımsız popüler olan e-ticaret siteleri geçmişte, webin ilk dönemlerinde kaldı. Her gün

Ürüne ve siteye ne kadar yatırım yapıyorsanız en az bir o kadar miktarı da pazarlama bütçesi olarak belirlemeniz gerekiyor.

Üç kuruşa beş köfte verilmediği gibi, hiç yatırım yapmadan da e-ticaret sitesine müşterilerin akın etmesini beklememek lazım.

Kamil Mehmet ÖZKANPage 1 of 3123