Çerçeve


Modern Home Library Design Çerçeve / Dijital Ekonomi / Girişimcilik / Yaşam / Yönetim

Girişimci’nin yapması gereken nedir sorusuna verilecek tek cevap; devamlı, durmadan, yılmadan kendini her açıdan beslemek, geliştirmek denilebilir. Bu yüzden tecrübe sahibi girişimciler ile konuşmalı, dünya üzerindeki gelişmeleri takip etmeli, konferanslara katılmalı ve boş kaldığı her saniye bir şeyler okumalıdır. Dijital Çağ’da girişimcilik kendini geliştirmeyi zorunlu kılıyor. Bununla birlikte girişimcilik her açıdan daha fazla çalışmayı gerektirir. Bunu da özellikle yeni mezun olup girişimciliğin profesyonel hayattan daha rahat bir iş (!) olacağını hayal eden arkadaşlara not olarak düşmüş olalım.

(daha&helliip;)


Akıllı Eşyalar ve Yeni Müşteri Deneyimi Büyük Dönüşüm / Çerçeve / Dijital Ekonomi / Yaşam / Yeni Medya

Bilgisayarlar ve İnternet yakında yok olacak. Hem her yerde hem de hiçbir yerde olacaklar. Nasıl mı? Tıpkı elektrik gibi, tıpkı kitaplar gibi sıradanlaşacaklar. Gündemimizden çıkıp duvarların arkasına, pamuk ipliklerin arasında kaybolacaklar. Bazısı sadece havadaki ne oranını ölçerken, bazısının görevi terimizi devamlı olarak analiz ederek olası hastalıkları önceden tahmin etmek olacak. Giydiğimiz kıyafetten su içtiğimiz bardağa kadar gündelik hayatta kullanılan tüm araç ve gereçler sahip oldukları çipler sayesinde ağa bağlanacak ve veri aktarımı yapacak. Trafikte araçlar yoldaki diğer araçlarla iletişim kuracak, bu araçların bir çoğu da içindeki yolcular güven içinde seyahat ederken bilgisayar tarafından kontrol ediliyor olacak. Tüm bu gelişmelerin hepsi uzak gelecekte değil, bir çoğu şuan gerçekleşti bile. Artık yeni müşteri deneyimi çağındayız.

(daha&helliip;)


Dijital Çağ’da Girişimcilik 2 – Silikon Vadisi ve Ekosistem Çerçeve / Dijital Ekonomi / Girişimcilik / Pazarlama / Yönetim

Bir önceki yazıda Dijital Girişimcilik kavramına bakmıştık. Konu ile ilgili kavramları incelemeye devam ediyoruz.
Peki bu çağda girişimciliği bu kadar kolay ve herkesin yapabileceği bir konuma getiren nedir? Öncelikle bu sorunun yanıtı iletişim ve lojistik alanındaki gelişmeler ve maliyetlerdeki düşüşlerdir. Sanayi çağında bir girişimci fikrini hayata geçirmek için ulaşılabilir çevresindeki en büyük yöneticiden ve sermaye sahibinden yatırım alıp, ulaşılabilir çevresindeki üretim yöntemleri ile fikrini hayata geçirebilirken günümüzde artık sınırların olmadığı küçük bir köy olan dünyamızda fikrinizi, amazon ormanlarında yeni yeni internet kullanmaya başlayan yerliler dahil herkese anlatabilir, hayata geçirmek için 48 saat içinde Uzakdoğu’dan istediğiniz elektronik parçaları getirebilir, çok daha ötesi aldığınız bir 3d yazıcı ile önce tasarlayıp sonra evde veya ofiste üretebilirsiniz. Eğer girişiminiz fiziksel bir ürün değil de bir yazılım servisi ise üzülmeyin. Takıldığınız bir modülü, Hindistan’da veya Arjantin’de liseye giden yetenekli bir yazılım meraklısının siz gece uyurken tamamlayıp sabah kaldığınız yerden çalışmaya devam edebileceği ekosistemler emrinizde olacaktır.

(daha&helliip;)


Dijital Çağ’da Girişimcilik 1 – Giriş Çerçeve / Dijital Ekonomi / Girişimcilik / Yönetim

Dijital Çağ’da girişimcilik ekosistemlerinden önde gelen Kickstarter’da bugüne kadar 75.613 girişim başarılı olarak istedikleri sermayeye ulaştılar ve milyonlarca bağışçı ve yatırımcıdan toplamda 1,44 Milyar $ sermaye topladılar. Kickstarter sadece bir örnek. Indiegogo, Quirky, Tilt, Appbackr, Crowdfunder gibi platformlar bazıları. Yeni çağda girişim fikrinize fon bulmak için onlarca seçeneğiniz, var. Sadece yakın çevrenizden değil binlerce km öteden hiç tanımadığınız yatırımcılardan aldığınız bağış ile fikrinizi hayata geçirmek artık çok kolay. Ama bu durum hep böyle değildi.

(daha&helliip;)


Geleceğin İş Dünyası Büyük Dönüşüm / Çerçeve / Dijital Ekonomi / e-ticaret / m-ticaret / Ekonomi / Online Seyahat / Pazarlama / Yeni Medya / Yönetim

2115 yılına geldiğimizde bizi nasıl bir dünya bekliyor, hiç düşündünüz mü? Ulaşım nasıl olacak. Hala yerden hareket eden fosil yakıtlı araçları kullanmayacağız büyük olasılıkla. E-mail diye bir şey kalacak mı? Yerini nasıl bir araç alacak. MS Outlook yerine nasıl bir program kullanacağız. Veya program kullanacak mıyız? Elimizden düşmeyen ve 1 metreden fazla uzaklaştığımızda kendimizi huzursuz hissettiğimiz akıllı telefonların yerini ne alacak. Yoksa hala aynı formlarını koruyacaklar mı? İş hayatımız nasıl bir hal alacak. Ofis diye bir kavram hayatımızda hala olacak mı? Olacaksa nasıl? Günümüz ofislerinde görmeye alıştığımız küplerin arasında görece hala büyük kalmış ofis bilgisayarları yerine herkesin evinin bir duvarını ofis ekranına çevirdiği ses, görüntü entegrasyonu ile birlikte ama ayrı mekanlarda mı çalışıyor olacağız. Teknolojinin gelişim ve hayatımızı dönüştürme hızına bakıldığında 115 yıl sonrasını hayal etmek çok zor.


Tıpkı 115 yıl önce olduğu gibi. 1899 yılında Fransa’da Jean-Marc Côte önderliğinde bir grup Fransız sanatçı 2000 yılını hayal etmişler ve görsellerden görebileceğiniz teknolojileri hayal etmişler. Sınıflarda öğrenciler kulaklıklarla hocanın kitaptan okuduğu dersi dinlerken mekanizmayı muhtemelen hademe veya nöbetçi öğrenci fiziksel kuvvet ile çalıştırıyor. Veya bir postacı postaları tek kişilik uçağı ile teslim ediyor. 115 yıl sonra baktığımızda birebir olmasa da benzer teknolojiler öğrenciler için sınıflara gitmeye gerek kalmadan, postacılar için de insansız hava araçları ile çözülmeye başlandığını görebiliriz.

Ancak pek çok sektör ve iş kolu için geçmiş yada gelecek 115 yıla değil de 15 yıl öncesine baktığımızda büyük değişim, dönüşüm içerisinde olduğunu söyleyebilir. İçinde bulunduğumuz dijital dönüşüm çağı, aynı matbaanın yaygınlaşmasının ve bilginin görece demokratikleşmesinin ilk yıllarında olduğu gibi sadece edebiyat ve sanat alanını değil sağlıktan ulaşıma, ticaretten üretime birçok sektörü dönüştürüyor. Tek bir farkla. Çok daha hızlı.

Son 1 ayda teknoloji dünyasındaki gelişmelere baktığımızda bile günlük ve iş yaşamımızda ne denli büyük değişikliklerin, dönüşümlerin bizi beklediğini görebiliriz.

Perakende: İnsansız Hava Araçları ile Eve Servis

Ülkenizde insansız hava araçları sadece askeri fonksiyonları ile bilinse de ABD’de perakende devi Amazon ve internet devi Google farklı zamanlarda insansız hava araçları ile satın alınan ürünleri teslim etmeye yönelik geliştirdikleri servisleri tanıttılar. Çok uzak olmayan zamanda siparişleri teslim eden market çıraklarının yerine 80-100 km çapında siparişleri teslim eden uçan makineleri havada görmeye başlayabiliriz. Bu alanda ülkemizde de girişimcileri öncü çalışmalar yapmaya davet ediyorum. Zira insansız hava aracı üretiminde büyük mesafe almış ülkeler arasında yer alıyoruz.

prime-air_high-resolution02

Üretim: Salonda Üretim Yapan Fabrikalar

Her ne kadar yazıcı kelimesi beynimizde ofis dokümanlarını kağıda basan cihazları çağrıştırsa da 3 boyutlu yazıcılar yaptığınız tasarımları mürekkep-kağıt ikilisi ile değil içine koyduğunuz hammaddeyi işleyerek tasarladığımız ürünü birebir üretiyor. Hatta önde gelen bir marka sattığı yazıcıların büyük kısmını yine 3 boyutlu yazıcılarda üretip montajını yapıyor. 3 boyutlu yazıcılar ülkemizde de yaygınlaşmaya başladı. Satacağınız ürün numunesini üretmenin ötesinde bu cihazlar kişisel kullanıcı tarafında yaygınlaştığında artık bir ürünü üretip lojistik ve depolama maliyetlerini katlanacağınıza sadece tasarımı satarak müşterilerin evlerinde ürünleri mini fabrika/yazıcılarında ürettikleri dönemler de çok uzak değil.

Using-the-Form-1

Ödeme Kanalları: Cüzdan Bu Sefer Cebe ve Kola Taşınıyor

Dijital ve mobil ödeme sistemleri hayatımıza yeni girmedi. Bir süredir bu alanda farklı cihaz ve yazılımlar ile faaliyet gösteren başarılı girişimler vardı. Bunlardan en önde gelen ise Apple cihazların kulaklık girişinden kredi kartlarının manyetik bandını okuma teknolojisi geliştiren ve mobil ödemeyi pratik şekilde yaygınlaştıran Square firması denilebilir. Ancak Apple birçok alanda olduğu gibi ödeme konusunda da son kullanıcının hayatını kolaylaştıracak Apple Pay ödeme sistemini geçtiğimiz Eylül itibari ile tanıttı. 800 milyon kredi kart kayıtlı iTunes kullanıcısı ve 500 milyondan fazla iPhone kullanıcısı ve sisteme entegre ettiği perakende, banka ve gıda devleri ile kısa sürede ödeme alışkanlıklarımızı değiştirmeye aday. Cüzdanların dijitalleşmesi hiç bu kadar gerçeğe yakın olmamıştı. Ülkemizde de perakende ve hizmet sektörünün yeni nesil ödeme sistemleri üzerine şimdiden hazırlıklarını tamamlamış olası gerekiyor. Zira ülkemizde kullanılan akıllı telefon sayısı birçok gelişmiş ülkenin çok daha ötesinde.

Apple Unveils iPhone 6

Eğlence Sektörü: İçerik Sonsuz ve Bedava

Artan internet hızları, birbirine bağlı cihazlar, yeni nesil paylaşım teknolojileri sayesinde içerik sonsuz ve neredeyse bedava. Artık VHS, Betamax, CD, DVD, Blu-ray gibi araçlarla film ve müzik satış kanalları artık geride kaldı. Artık tüketiciye farklı katma değer sunmaya çalışan firmalar içeriği üreticilerinden alıp müşterilerine ücretsiz olarak sunuyorlar. Turkcell’in servisini kullanan kişilere ücretsiz sunduğu film arşivi, Türk Hava Yolları’nın yolcularına sunduğu çok satan iş ve çocuk kitaplarından oluşan ücretsiz kütüphane ülkemizde örnek olarak gösterilebilecek servislerden. Global anlamda Apple’ın son ürün lansmanı ile birlikte U2’nun yeni albümünü tüm kullanıcılarına ücretsiz olarak sunması, bir öteye gideren cihazlarına otomatik yüklemesi artık içerik sektörünün de büyük dönüşümden kısmetini aldığına örnek gösterilebilir.

Sky Library

Taşıma Sektörü: Senin Araban, Benim Arabamdır. Taksiciler Çok Kızdı.

Tüm metropollerde az veya çok trafik problemi her zaman vardır. İletişim ise sınırlarını zorluyor. İnternete bağlı milyarlarca insan istediği zaman istediği yerden birbiri ile haberleşme olanağına sahip. Bu haberleşme ağını arabanızı kısa süreli kiralamaya, uzun yola gidecekseniz hem masraf hem de yol arkadaşı bulabilirsiniz. Sadece arabanızı değil, özel jetinizi, yatınızı, diğer ulaşım araçlarınızı kiralayabileceğiniz servisler her geçen gün yaygınlaştı. Araç kiralama ve şoförlü hizmette önde gelen şirketlerden Uber ülkemizde de farklı ürünlerle hizmet vermeye başladı. Bazı Avrupa ülkeleri Uber’i yasaklarken bazı kentlerde taksicilerin büyük protestolarına maruz kaldı. Birçok sektörde olduğu gibi taşımacılık sektörü de dijital çağdan nasibini alarak dönüşüme girdi.

GTY 495298219 I FIN HUM GBR EN
Yukarıda örnekler hemen her sektör için çoğaltılabilir. İşin özüne bakacak olursak 1990’lar ile hayatımızda daha fazla hissetmeye başladığımız dijital çağ, faaliyet gösterdiğimiz hemen her sektörü bir şekilde dönüşüme zorluyor. Bazı meslek gruplarının ortadan kalktığına şahit olurken yeni yeni meslekler ve iş alanlarını ve fırsatlarını doğduğunu da görüyoruz. İş dünyasının bu dönüşümün nimetlerinden faydalanması için üst yönetim kademesi başta olmak üzere her kademede dönüşüm fikrini benimsemesi, ona uygun kadroların istihdam edilmesi gerekiyor. Buradaki en büyük problem ise dönüşüme ön ayak olacak kadroların günümüzde tecrübesiz ve sisteme aykırı denilerek saf dışı bırakılmaya çalışılması. Türk iş dünyası bu dijital dönüşüm çağında geri kalmamak ve global pazarda yeni iş fırsatlarını değerlendirebilmek için şimdiden yatırımlarını tamamlamış olması gerekiyor.

(Bu Yazı, Müsiad Çerçeve Dergisi Kasım 2014 sayısı için hazırlanmıştır. )

Kamil Mehmet ÖZKAN


Büyük Dönüşüm / Çerçeve / Yaşam / Yeni Medya / Yönetim

MÖ 4000 yıllarında Mısırlıların Papirus adını verdikleri ve sazlardan dokunmuş kumaşı ezerek ortaya çıkardıkları kağıt türünden sonra en büyük değişim 4000 yıl son MS 105 yılında Çinli askeri mahkeme memuru Ts’ai Lun tarafından yapılmıştır. Ts’ai Lun, bugünkü formuna çok yakın olan kağıt hamurunu bulup inceltmiş ve kurutarak bilgi kaydetmeye başlamıştır. Sonraki yıllarda üretim teknikleri gelişip özellike Gutenberg ile beraber matbaanın yaygınlaşması ile kağıt sadece elle verilerin kaydedildiği mecra olmaktan öte baskı makineleri tarafından çoğaltılan bilginin yaygınlaşması, depolanması, tasnifi için en büyük araç olmuştur.

Mahkeme memuru Ts’ai Lun’dan yaklaşık 1783 yıl sonra Elisha Grey Amerikan Patent Ofisinden aldığı tele-otograf patenti ile kağıt hamurundan üretilen kağıt yerine metal üzerine verinin bambaşka şekilde yazılıp kaydedilmesinin yolunu açtı. 1942 yılına gelindiğinde dokunmatik ekran üzerine el yazısı girişinin patenti H.C.Moody tarafından alınmıştı. Sonraki gelişmeler için 4000 yıl beklemek gerekmedi. Elisha Gray’in patentinden 112 yıl sonra, 2010 yılında Steve Jobs tarafından iPad’in lansmanı ile yaygınlaşan tablet kullanımı, aynı yıl sonunda 102 farklı model çoktan raflarda yerini almış, milyonlarca insan tarafından kullanılmaya başlanmıştı.

Artık tabletler sadece eğlence ve sosyal medya araçlarını kullanmadan öte hem eğitim alanında öğrenciler için, hem de iş dünyası mensupları için günlük iş yapış şekillerini değiştirmede büyük rol oynadı. Günümüze geldiğimizde ise Gartner’ın tahminlerine bakacak olursak bu yıl sonuna kadar 256 milyon tablet cihaz satılırken bu rakam 2015 yılında 321 milyon olarak yer almaktadır. Kullandığımız araçlar değiştikçe yaşam ve iş yapış biçimlerimiz de değişiyor. Binlerce yıldır kağıt üzerine yazı ve baskı ile halledilen hesap-kitap işleri 1970’lerde yerini bilgisayarlara bırakmaya başlamıştı. Artık günümüzde yanımızda taşıdığımız ve sahip olduğu yetenekler ile enformasyona yönelik tüm ihtiyaçlarımızı fazlasıyla karşılamaya muktedir cihazlar sayesinde kağıtsız, mobil ofislere doğru gidiyoruz.

Bugün tablet ve akıllı mobil cihazlara yüklediğimiz çoğunluğu ücretsiz yazılımlar ile çok daha verimli iş süreçlerini yönetebilirken, bulut sistemde yer alan dosyalara, internete bağlı dünya üzerindeki herhangi bir noktadan da erişerek mobil ofinizden görüntülü görüşme uygulamaları ile havalimanında iki bağlantı uçuşu arasında toplantınızı yapabilir, elektronik imza ile onayınızı bekleyen dökümanları imzalayarak to do listenizi biraz olsun hafifletebilirsiniz.

iOs veya Android uygulama dükkanlarına girdiğinizde yüzlerde farklı seçenek bulabilirsiniz ama öne çıkan olmazsa olmaz uygulamalardan bahsedelim.

Dropbox

Her Zaman Her Yerde

Dropbox, Sugar Sync, Google Drive, iCloud, OneDrive
Dosya ve dökümanlarınıza her zaman her yerden erişmek modern çağın iş dünyası mensupları için olmazsa olmaz bir gereklilik. Dropbox, Sugarsync öne çıkan bulut depolama servisileri ile bilgisayarınızdaki dosyaların tamamını veya bir kısmını eşzamanlayabilir, akıllı telefon ve tabletlerinizden istediğiniz yerden erişebilirsiniz. Kullandığınız ofis döküman programına göre Google Drive, iCloud ve One Drive ile de bilgisayarınızda hazırlamaya başladığınız bir dökümanı taksi ile toplantıya giderken tabletinizden tamamlayabilir, bir ara kablo ile akıllı telefonunuz ile projeksiyon cihazına bağlayıp sunumunuzu gerçekleştirebilirisiniz.

iCloud

Dökümanlarınıza Her Yerde Hükmedin

Good Reader, Adobe Reader, Apple ve Microsoft Office Uygulamaları, Google Dökümanlar
Tablet cihazların geniş ekranları sadece okuma değil döküman oluşturma için de oldukça elverişli. Yaygın olan üç platformun, Microsoft, Apple ve Google, ofis uygulamalarının hepsi bulut teknolojisini desteklediği için istediğiniz yerde dökümanlarınızın tamamına erişebilmeniz mümkün. Good Reader uygulaması ise VPN protokolü dahil neredeyse tüm popüler bulut sistemlerine bağlanmanızı, dökümanları klasörlerde offline olarak depolamanızın ötesinde özellikle PDF için sunduğu çeşitli editleme özellikleri ile iş profesyonellerinin tabletlerinde mutlaka olması gereken uygulamaların başında geliyor. PDF’in babası Adobe Reader ise size sunduğu ücretli/ücretsiz hesap sunma özellikleri ile dökümanlarınızı depolama ve üzerinde çeşitli oynamaları yapmanızı sağlıyor.

Evernote 2

Yeni Çağın Not Alma Ustası Evernote

Evernote, Hello, Skitch, Penultimate , Web clipper

Bir yazılım firması düşünün ki yaptığı her yenilik iş yapış şeklimizi her geçen gün biraz daha değiştirsin ve kolaylaştırsın. Tüm platformlardan kolayca erişilebilip, istediğimiz ölçekte notlarımızı paylaşmaya olanak tanısın. Klavye, uygun kalemle el yazısı ve sesle not almanın ötesinde döküman yüklemenize izin verip yüklediğiniz döküman veya çektiğiniz resimlerin içindeki metinlerde tarama imkanı sağlasın. Aldığınız kartvizitleri tarayarak anında dijital arşivinize kaydedebilir, anında sosyal ağlardan da kontağınız ile bağlantı kurabilirsiniz. Bunların hepsini Evernote ve onun yardımcı uygulamaları ile ücretsiz olarak gerçekleştirebilir bazı ekstra özellikleri için ücretli üye seçeneği de mevcut.

Artık kağıt merkezli iş yapış biçiminden hiç kağıt kullanmadan yürütülen süreçleri yaşıyor bugünün iş dünyası. Basılı kaynakların sonunun gelmesi için oldukça uzun süre beklememiz gerekecek ama her geçen gün iş dünyası da dijital dönüşüme biraz daha ayak uydurmaya devam edecek.

(Bu Yazı, Müsiad Çerçeve Dergisi Eylül 2014 sayısı için hazırlanmıştır. )

Kamil Mehmet ÖZKAN