Hakkımda

Kamil

Biliyorum ki başarısız olursam bundan pişmanlık duymayacağım. Pişman olacağım şey denememiş olmaktır.

Jess Bezos -

Eğitim

1986 Bursa doğumlu olan Kamil Mehmet ÖZKAN, ilk ve orta öğrenimini Bursa’da tamamlamıştır. Bursa Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra lisans eğitimini İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde İşletme Bölümü’nde (Burslu) tamamlamıştır. Yüksek lisans eğitimini Kadir Has Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün Yeni Medya Yüksek Lisans Programı’nda (Burslu) olarak tamamlayıp Turkcell ve sektörün öncü firma ve ajansların desteği ile Türkiye’nin ilk ve kapsamlı tablet cihaz kullanımı, dijital yayıncılık ve yeni reklam modelleri üzerine yaptığı araştırmayı tez olarak hazırlamıştır. Yine yüksek lisans eğitimi sırasında yeni medya araçlarının pazarlama ve satışa etkileri ve dijital dönüşüm (büyük dönüşüm) alanında farklı çalışmalar yapmış raporlar hazılayıp danışmanlık hizmetleri vermiştir. Dijital dönüşüm alanında çalışmalarını sürdürmektedir.

Lisans eğitimini lisans ve yüksek lisansını başarı bursu ile tamamlayıp, yüksek lisans çalışması sırasında Turkcell ve TBD tarafından Teknoloji Liderleri Programı’na 2 yıl üst üste kabul edilmiştir.

Öğrencilik yıllarından itibaren sektörde Türkiye’nin önde gelen şirketlerinde farklı alanlarda tam zamanlı ve yarı zamanlı olarak bulunup tecrübe kazanmıştır.

Çalışma Hayatı

Turkcell 7. his Müşteri Öngörü Merkezi’nde araştırmacı olarak çalışırken, aynı zamanda Glaxo Smith Kline firmasına dijital iletişim stratejileri konusunda danışmanlık vermiştir.

Zorlu Holding bünyesinde yer alan yeni nesil seyahat portalı Jabiroo’nun başlangıcından itibaren proje içerinde yer alarak tüm e-ticaret altyapı sisteminin kurulmasında ve pazarlama faaliyetlerinden de sorumlu olarak 2013 yılı Mart ayına kadar “Marketing Executive”  pozisyonunda görev almıştır.Mart 2013 itibari ile Türk Hava Yolları’nda Dijital Yayınlar Koordinatörü olarak görev yapmaya başlayan Kamil Mehmet ÖZKAN, Türkiye’nin en büyük dergilerinden Skylife’ın dijital mecralarda dönüşümü, 32 yıllık arşivin dijitalleştirilmesi, Sky Library Projesi, THY Yayınları İş Kitapları Serisi projesi küratörlüğü, Sanal Müze gibi pek çok dijital yayıncılık projelerini koordine etmiştir. Monocle, Lonely Planet, Triposo gibi global markalar ile marka ortaklığı, sponsorluk ve içerik pazarlama projeleri gerçekleştirmiştir.

Ekim 2016 itibari ile Türk Hava Yolları’nın tüm sosyal medya ve interaktif projelerinden sorumlu ekip lideri olarak çalışmaya başlamıştır. 12 dilde, 7 platformda 93 farkı sosyal medya hesabının yönetilmesi sürecini ekibi ile yürütmüştür. Aynı zamanda global ve bölgesel pek çok dijital proje ve içerik projesi hayata geçirmiştir. Mayıs 2017 itibari ile Dijital Dönüşüm alanındaki çalışmalarına hız vermek için Türk Hava Yolları’ndan ayrılmıştır. Şimdilerde dijital alandaki gelişmelerin Telekom, Bankacılık, Seyahat ve Perakende sektörlerindeki dönüşümüne katkısını derinlemesine araştırmaktadır. Çalışmalarını yakın dönemde kitap olarak da derlemeyi planlamaktadır.

Çalışmalar

IAB Türkiye, Kadir Has Üniversitesi ve Okan Üniversite‘sinin Sürekli Eğitim Merkezlerinin ve USMED gibi sektörel olarak gerçekleştirdiği sertifika programlarında yeni dünya, yeni medya, mobil reklamcılık, dijital yayıncılık alanlarında eğitimler veren Kamil Mehmet ÖZKAN bugüne kadar Türkiye’nin her bölgesinde pek çok üniversite ve lisede öğrencilerle buluşup tecrübelerini, yeni medya ve yeni nesil kariyer ve teknoloji fırsatlarını paylaşmıştır. T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı eğitimleri çerçevesinde Güneydoğu Anadolu Bölgesinde pek çok üniversite seminerler dizisi de düzenlemiştir. Fırsat buldukça deneyim ve bilgi aktarımı konusunda şirket, öğrenci kulüpleri ve şirketlerle paylaşımlara devam etmektedir.

Şimdilerde dijital çağın sektörleri ve iş yapış biçimlerini nasıl dönüştürdüğünü incelediği Büyük Dönüşüm – Sektörlerin ve İş Dünyasının Dijital Dönüşümü adında bir kitap projesine kendi websitesi üzerinden devam etmektedir.

Yeni Medya ve Dijital Dönüşüm çağında sektörlerin, iş dünyasının ve markaların iletişim ve satış kanallarındaki dönüşümü (iletişim, satış, strateji geliştirme, big data) alanında danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

Kurumlara ve kişisel markalara dijital iletişim, marka ve itibar yönetimi ve satış kanalları ve yeni tüketici alışkanlıkları hakkında eğitim ve danışmanlık vermeye devam etmektedir. Sektöre kalifiye işgücü kazandırma anlamında kurumlar ve üniversiteler ile işbirliği çalışmalarına devam etmektedir.

HBR Türkiye blogları, Müsiad Çerçeve Dergisi gibi çeşitli ekonomi ve yönetim dergi ve sitelerinde yazıları yayınlanmaya devam eden Kamil Mehmet ÖZKAN, ayrıca seyahat, kitap, yemek ve lifestyle öneriler için Not Defteri Blog sitesinde de yazmaya devam etmektedir.


KMO_fb_K_den

Teknolojiler yalnızca insanların kullandığı icatlar değildir, insanları yeniden icat eden araçlardır.

Marshall Mcluhan -

Yazdığım mecralar

Not Defteri Blog ve Büyük Dönüşüm haricinde farklı mecralara da içerik olarak destek veriyorum. İletişim

hbr yazıları 2
medium yazıları 2
çerçeve yazıları 2