Bir Google Hikayesi Girişimcilik / Yönetim

Google Hikayesi

İçinizde bu güne kadar Google’a girip arama yapmamış olanınız yoktur herhalde. Bu siteye de muhtemelen Google’da yaptığınız bir arama sonucu çıkan linklerden ulaştınız. Google’da her başarılı web projesi gibi garajda doğmuştur. Hizmet vermeye başladığından buyana milyonlarca insan, ana sayfa olarak Google sorgu sayfasını ayarlamış ve sevdiği sitelerin bile web adreslerini unutmuştur. Google hikayesi işte böyle hayatımızda yer etmeye başladı.

Kurucuları Sergey Brin ve Larry Page, Google’ın amacının dünyanın bilgisini organize etmek olarak belirtmelerinde bir abartı sezenler varsa yanılıyorlar. Bugün Google’da doğru şekilde sorgulama yapıldığında devletlerin gizli belgelerine bile ulaşabilenler var. Bu da dünyanın bilgisi sözcüğünü tamamlar niteliktedir.

Google bugüne kadar ücretsiz olarak sunduğu hizmetlerle hep hayatımızı kolaylaştırmıştır. Gmail ile ücretsiz POP desteği ile birlikte yüksek miktardaki dosya alıp göndermeyi , Google Earth ile uzaydan dünyanın her yerini görebilmeyi, kitap arama sistemi ile tüm kütüphaneleri kullanımınıza sunuyor. Google aynı zamanda Blogger.com ve Youtube satın alımlarıyla da büyük ses getirmiştir. Google artık hayatımızdadır ve uzunca bir zaman bizimle beraber olacağa benzemektedir.

Google Hikayesi

Bu yüzden Google hakkında yaptığım incelemeyi sizlerle paylaşmak istedim. Bu çalışmayı yapmadan önce dilimize çevrilen iki Google öyküsünü de okuyunca daha da güzel oldu tabi. Ama belli boyutlara sığdırmaya çalıştığımız çalışmada Google kuruluşu hakkında genel bilgi, yöneticilerin tanıtılması, satın alma ve birleşmeler, finansal tablolar ve Google hakkında faydalı bilgileri paylaşmaya çalıştım.

En eğlenceli kısım ise Google’ın ülkemizde özel günlerde yayınladığı logoların bulunduğu kısımdı.

Google Hikayesi gerçekten ilginç ve okunup incelenmesi gereken bir başarı öyküsüne sahip. Kuruluşundan halka açılana kadarve daha sonraki süreç güzel mesajlar ve başarı öyküleri içeriyor. Bu konularda daha meraklı arkadaşlara “Google Hikayesi” ve “ Büyülü Google Öyküsü”adlı Türkçeye çevrilmiş eserleri okumalarını tavsiye edebilirim.

Google Hikayesi

Kurdukları internet reklamcılığı sistemi ile lokal ve global bazda pazarlamanın kurallarını değiştiren, internet reklamcılığına yeni bir tanım getiren Google hikayesi ile daha uzun yıllar kurumsal ve son kullanıcıların gündeminde olmaya devam edeceğe benzemektedir.

 

Kamil Mehmet ÖZKAN

26 Şubat 2009

İlgili Yazılar

  • Kriz geldi, Ferrari Satın Alan Bilgeler Çoğaldı14 Ağustos 2009 Kriz geldi, Ferrari Satın Alan Bilgeler Çoğaldı Kriz kelimesi için her zaman bir deyiş vardır. Şöyle ki Çincede aynı zamanda fırsat anlamına gelmektedir. İlk anlam olan kriz, kaos, kargaşa, yokluk, fabrikanın kapanması, maliyetleri […]
  • Lojistik ve Küreselleşme04 Mart 2009 Lojistik ve Küreselleşme Globalleşme iki kavramın gelişmesi ile hız kazanmıştı. İletişim teknolojileri ve lojistik sektöründeki gelişmeler. Daha önceki çalışmalarda iletişim teknolojileri ve internet hakkında […]
  • Genişbantla Krizden Hızlı Kaçış – 107 Nisan 2009 Genişbantla Krizden Hızlı Kaçış – 1 Tarih tekerrürden ibarettir derler. Aslında tekerrür eden tarih değil, davranış biçimleri olsa gerek. Daha önceki ekonomik buhranları, ekonomistlerin de önerisiyle demir yolu ve otoban […]
  • Lovemarklarımız… Aşklarımız… Devam 203 Haziran 2009 Lovemarklarımız… Aşklarımız… Devam 2 Ülkemizde yapılan lovemark araştırması sonuçlarını paylaşmaya devam ediyorduk. Ya bu lovemark dediğimiz şey nedir diye bakacak olursak cebimizdeki parayı verdiğimizde bizden bir şeyler […]

Comments

  1. bu google olmasa internet bu kadar yaygınlaşmazdı herhalde.

  2. merhaba ben eyşan ve 3 e başlıycam eyer bu internet olmasaydı dünya olmazdı herhalde

  3. PHILIPORT Says: Ekim 5, 2010 at 2:02 pm

    Dünya Google yi Haddinden fazla benimsedi…

Bu Konuda Sizin Fikriniz Ne?